Redakcja Polska

Komisarz Thierry Breton: nadszedł czas oddać Ukrainie amunicję z magazynów

27.03.2023 18:33
Nadszedł czas, by kraje UE amunicję, którą mają w tej chwili w swoich magazynach, oddały Ukrainie - oświadczył komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Podkreślił determinację, by przemysł obronny w Europie zwiększył długofalowo swoją zdolność produkcyjną.
Audio
  • Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton odwiedził Polskę, by rozmawiać o wsparciu dla Ukrainy. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Komisarz UE ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierry Breton podczas wizyty w Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie
Komisarz UE ds. przemysłu i rynku wewnętrznego Thierry Breton podczas wizyty w Zakładach Metalowych "Dezamet" w Nowej DębiePAP/Darek Delmanowicz

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton w poniedziałek wraz z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem złożyli wizytę w Zakładach Metalowych Dezamet w Nowej Dębie (woj. podkarpackie).

Thierry Breton podkreślił, że jednym z powodów jego wizyty w Polsce jest wyrażenie wdzięczności Europejczyków wobec Polski, która stała cały czas przy Ukrainie. - Polska wykonała niewiarygodny wysiłek. Chciałbym zatem rozpocząć od podziękowań w imieniu całej Europy za to, co Polska zrobiła i nadal robi dla Ukrainy. Dziękujemy też za to, co Polska robi tym samym dla mieszkańców całej Europy - powiedział.

Thierry Breton: czas oddać amunicję Ukrainie

Jak dodał, po tym gdy rosyjski przywódca Władimir Putin zdecydował o ataku na Ukrainę, musimy przygotować się na to, że wojna tam może potrwać i podejmować stosowne decyzje. Podkreślił, że w ostatnim czasie spotkał się z szefem polskiego MON dwukrotnie, a potem, w czasie rekordowo krótkim, przygotowano pełen pakiet rozwiązań.

- Po pierwsze, jesteśmy w stanie powiedzieć wszystkim krajom UE, że nadszedł czas oddać tę amunicję, którą mają w tej chwili w swoich magazynach, Ukrainie. Mówimy tutaj o kalibrze 155 mm, ale 120 również i innych. Kraje członkowskie mają zmagazynowaną amunicję i zachęcamy je, by jak najszybciej tę amunicję przekazały, to jest bardzo ważne, by zrobić to od razu - oświadczył Breton.

Zaznaczył, że chciałby, aby przemysł obronny w Europie skorzystał z tej możliwości zwiększając swoje zdolności produkcyjne, by spełnić potrzeby z Europy, ale również przyjaciół z Ukrainy. - Dlatego też po decyzji Rady, o czym rozmawiałem z panem premierem Morawieckim i wicepremierem Błaszczakiem, podjęto w piątek decyzję - i proszę bardzo, w poniedziałek jestem już w Polsce, by te ważne zakłady odwiedzić - podkreślił.

Jak dodał, jest "pod wrażeniem" jakości produkowanej w nich amunicji.

- Musimy zwiększać nasze zdolności produkcyjne, zatem powinniśmy zastanowić się, czy mamy wystarczająco wielu wykwalifikowanych pracowników - stwierdził.

Posłuchaj
00:59 12272686_1 ammu.mp3 Polska w unijnym programie dostaw amunicji dla Ukrainy. Relacka Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Zaznaczył, że ten zakład pracuje obecnie na trzy zmiany przez pięć dni w tygodniu, a być może będzie w stanie zwiększyć ją tak, by działać nawet sześć, czy siedem dni w tygodniu. - Musimy zwiększyć naszą produkcję i mamy do tego potencjał, 11 państw członkowskich ma takie zakłady, które mogą wziąć udział w tym programie, mam nadzieję, że uda nam się zwiększyć produkcję ze współpracy z tymi krajami członkowskimi. Chcemy wspierać te przedsiębiorstwa - zadeklarował.

"Jesteśmy bardzo zdeterminowani"

- Jesteśmy bardzo zdeterminowani, długofalowo musimy zwiększyć naszą zdolność produkcyjną w Europie tak, aby nasz przemysł obronny produkował na skalę niezbędną w obecnej sytuacji geopolitycznej - zaznaczył Breton.

Breton odwiedza kraje Unii, by zapoznać się z możliwościami zwiększenia produkcji ich przemysłów zbrojeniowych. Dotychczas był m.in. w Czechach, w Francji i Bułgarii. Plan jego wizyty obejmuje 11 państw.

Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, zatrudniająca blisko 700 osób spółka Dezamet produkuje amunicję artyleryjską, moździerzową i granatnikową.


IAR/PAP/PR24/dad

Rosyjscy i białoruscy sportowcy na Igrzyskach Olimpijskich. Jest stanowisko polskiego MSZ

27.03.2023 15:20
Nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z udziału w międzynarodowych zawodach i tym samym zmienić decyzję podjętą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ponad rok temu, bezpośrednio po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę - oświadczyło MSZ RP.

Mateusz Morawiecki w "Wall Street Journal": Stany Zjednoczone nigdy nie pozwolą na upadek Ukrainy

28.03.2023 10:51
Jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, to bardziej martwię się o naszych zachodnioeuropejskich partnerów i przyjaciół, którzy są mniej cierpliwi, niż o USA - powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki cytowany w artykule opublikowanym przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Na Ukrainę dotarły czołgi Challenger. "Rok temu nikt by nie pomyślał, że wsparcie może być tak mocne"

28.03.2023 13:30
Na Ukrainę dotarły pierwsze brytyjskie czołgi Challenger - poinformowały media, powołując się na ministra obrony Ołeksija Reznikowa i służby prasowe resortu obrony.