Redakcja Polska

Ruszyła ukraińska kontrofensywa. Gen. Polko: jej celem jest izolacja Krymu

08.06.2023 12:32
- Ukraińska kontrofensywa, choć jeszcze nie pełnoskalowa, to już się rozpoczęła. Jej celem jest izolacja Krymu, zniszczenie Mostu Krymskiego i odcięcie od zaopatrzenia droga lądową - ocenił były dowódca GROM gen. Roman Polko.
Gen. Roman Polko: ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła
Gen. Roman Polko: ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła Foto: FB/Генеральний штаб ЗСУ / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Według władz ukraińskich zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona i może to być "największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci". Wszystkie służby ukraińskie postawione są w stan gotowości, trwa ewakuacja ludności z terenów zagrożonych zatopieniem.

Gen. Polko pytany o to, jak wysadzenie tamy w Nowej Kachowce może wpłynąć na ukraińską kontrofensywę, odpowiedział, że ogranicza ono możliwość prowadzenia działań na kierunku, który był w jego ocenie zakładany przez Ukraińców. Wyraził jednak przekonanie, że armia ukraińska ma awaryjne warianty, bo o możliwym wysadzeniu zapory "mówiło się w ubiegłym roku, kiedy Ukraińcy przejmowali inicjatywę taktyczną".

Polko: kontrofensywa ruszyła

Były dowódca GROM ocenił, że kontrofensywa już się rozpoczęła. Jak zauważył, choć w "normalnej, klasycznej wojnie" świadczy o tym artyleryjskie przygotowanie do ataku, tak w tym przypadku jest to głównie działanie w przestrzeni informacyjnej polegające na zmyleniu przeciwnika. To także, jak dodał, wstępne "manewry" i pozorowane aktywności mające na celu wprowadzenie w błąd przeciwnika, co do właściwego kierunku uderzenia.

- Z pewnością elementem zaskoczenia jest to, że duża część sił rosyjskich jest "związana" działaniem rosyjskiego korpusu, który wszedł do Biełgorodu i tam prowadzi działania. Putin nie może sobie pozwolić na to, żeby na terytorium Rosji bezkarnie działały jakiekolwiek bojówki i obalały jego reżim - powiedział.

Działania dywersyjne

Gen. Polko ocenił, że prawdopodobnie w innych miejscach również prowadzone są dywersyjne działania, o których usłyszymy przed rozpoczęciem "pełnoskalowej kontrofensywy". Jej cel, zdaniem byłego dowódcy GROM jest oczywisty i kluczowy: "izolacja Krymu, zniszczenie Mostu Krymskiego i odcięcie od zaopatrzenia drogą lądową".

Izolacja Krymu jego zdaniem oznaczałaby "likwidację dużej rosyjskiej bazy, która rozbija gospodarkę Ukrainy". Zdaniem gen. Polko właśnie poprzez Krym Rosja paraliżuje działania Ukrainy w sferze gospodarczej na Morzu Czarnym i Azowskim.

- Myślę, że to jest ten główny cel, który stawia sobie Ukraina do realizacji. Nie samo zdobycie, ale izolacja i osłabienie Krymu, jako tej bazy wojskowej, która w tej chwili skutecznie destabilizuje całą Ukrainę - powiedział.

Zadania "na ten rok"

Zdaniem byłego dowódcy GROM izolacja Krymu jest potencjalnym zadaniem "na ten rok". Kolejne cele to całkowite wyparcie Rosjan z okupowanych terytoriów na południu, w Melitopolu i Mariupolu, co stanowiłoby przełom i miałoby podbudować ukraińskie morale. Dopiero potem możliwe byłoby uderzenie na Donbas, który jest "wyjątkowo trudnym terenem do prowadzenia operacji zaczepnych" - dodał.

- Ta gra ewidentnie się już toczy. Ukraina nie ma wyjścia. Jeżeli nie przeprowadzi w tym roku latem, czy jesienią takiej zdecydowanej kontrofensywy, która pozwoli wyprzeć wroga z własnego terytorium, to osłabnie chęć pomocy temu krajowi - ocenił Polko.

Jak zauważył, w Europie, jak i USA pojawiają się coraz mocniejsze głosy o tym, że Zachód już "wystarczająco się wykosztował (na pomoc Ukrainie) i nie jest w stanie więcej zrobić". - Prezydent Wołodymyr Zełenski doskonale wie, że musi coś zrobić, aby pokazać sukces i zachęcić do dalszego wspierania Ukrainy - podkreślił.

Z drugiej strony, zaznaczył gen. Polko, rosyjskie władze liczą na to, że osłabienie woli Europy, co do niesienia pomocy walczącej Ukrainie nastąpi w momencie, kiedy uda się Rosji utrzymać zdobyte tereny. Dodał, że wprawdzie nie przyniesie to Rosji wygranej w wojnie, ale zablokuje możliwość zwycięstwa Ukrainy.PAP/dad

Polska przekaże Ukrainie pomoc po katastrofie na Dnieprze. To m.in. cysterny i pompy

07.06.2023 17:05
Polski rząd przekaże Ukrainie pomoc rzeczową w postaci cystern na wodę oraz pomp wysokiej wydajności po katastrofie na Dnieprze. Poniżej Nowej Kachowki Rosjanie wysadzili zaporę w hydroelektrowni, co spowodowało uwolnienie ogromnych mas wody. Ukraińskie władze mówią o zagrożeniu katastrofą ekologiczną.

POLSA: do końca dekady możliwa polska misja na orbitę Księżyca

08.06.2023 09:53
Polska Agencja Kosmiczna ocenia, że do końca dekady może rozpocząć pierwszą polską misję orbitalną wokół Księżyca. Chodzi o pojazd, który z orbity księżycowej poszukiwałby na Srebrnym Globie pewnych minerałów - powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

Politico: Zachód nie jest gotowy, by dać Ukrainie takie gwarancje bezpieczeństwa, których ta oczekuje

08.06.2023 11:55
Apele Kijowa o "gwarancje bezpieczeństwa" spotykają się z mieszanym odbiorem po stronie zachodnich sojuszników; nie ma konsensusu co do tego, jak konkretnie takie "gwarancje" miałyby wyglądać - pisze w czwartek brukselski portal informacyjny Politico.