Redakcja Polska

ISW: rosyjskie władze chcą przymusowo wysłać ukraińskich jeńców na front

28.10.2023 13:30
Rosyjskie władze prawdopodobnie zmusiły ukraińskich jeńców wojennych do przyłączenia się do formacji ochotniczej, która będzie walczyć na Ukrainie - informuje amerykański Instytut Badań nad Wojną. Stanowiłoby to naruszenie Konwencji Genewskiej o jeńcach wojennych.
Instytut Badań nad Wojną: rosyjskie władze chcą przymusowo wysłać ukraińskich jeńców na front
Instytut Badań nad Wojną: rosyjskie władze chcą przymusowo wysłać ukraińskich jeńców na frontMelnikov Dmitriy / Shutterstock

Rosyjskie media państwowe poinformowały wczoraj, że do batalionu ochotniczego "Bohdan Chmielnicki" zrekrutowano ok. 70 ukraińskich jenców wojennych z różnych rosyjskich kolonii karnych. Grupa miała rozpocząć szkolenie, a po jego zakończeniu ma zostać wysłana na front.

Instytut Badań nad Wojną podkreśla, że zmuszanie jeńców wojennych do walki byłoby pogwałceniem Konwencji Genewskiej o jeńcach wojennych, która stanowi, że "żaden jeniec wojenny nie może być w żadnym momencie wysyłany ani przetrzymywany na obszarach, gdzie mógłby być narażony na ostrzał" oraz nie może być "zatrudniany do pracy o charakterze niezdrowym lub niebezpiecznym".

Sytuacja na froncie

Rosjanie od ponad dwóch tygodni intensywnie, ale bezskutecznie nacierają na Awdijiwkę - miasto znajdujące się nieopodal Doniecka. W piątek służby prasowe prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przekazały, że rosyjskie straty osobowe w walkach wokół Awdijiwki równe są jednej brygadzie wojsk.

Zełenski o stratach Rosjan poinformował w rozmowie telefonicznej z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Nie uściślił jednak dokładnie, o ilu żołnierzach jest mowa. Brygada w rosyjskiej armii może liczyć od 2 do 4 tys. wojskowych.

Według najnowszych amerykańskich szacunków - Rosjanie, oprócz strat w ludziach stracili także ponad 120 pojazdów opancerzonych. Mimo niepowodzeń Rosjanie próbują okrążyć Awdijiwkę z północy i południa, jednak - jak wyjaśnia szef wojskowej administracji Awdijiwki Witalij Barabasz - wszystkie ich ataki są odpierane, a Ukraińcy utrzymują pozycje.

IAR/PAP/ho

Dotkliwe straty Rosjan. W walkach wokół Awdijiwki stracili całą brygadę

27.10.2023 15:20
Rosyjskie straty osobowe w walkach wokół Awdijiwki równe są jednej brygadzie wojsk - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Rosjanie od ponad dwóch tygodni intensywnie, ale bezskutecznie nacierają na to, znajdujące się w pobliżu Doniecka, miasto.

Unijni przywódcy obiecali Ukrainie dalszą pomoc finansową i dozbrajanie, ale bez konkretów

27.10.2023 16:46
Unijni przywódcy obiecali Ukrainie dalszą pomoc finansową i dozbrajanie, choć bez konkretów. Deklaracje padły podczas drugiego dnia szczytu w Brukseli i zapisano je we wnioskach ze spotkania. 

UE: będzie plan wykorzystania aktywów Rosji do odbudowy Ukrainy, ale nie wiadomo kiedy

28.10.2023 10:30
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapewniła na zakończenie szczytu w Brukseli, że Komisja pracuje nad projektem przepisów w tej sprawie i że przedstawi go krajom członkowskim, choć nie podała terminu. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, jako pierwsza informowała przed miesiącem o opóźnieniach w pracach nad regulacjami.

Polscy specjaliści z PGZ remontujący sprzęt wojskowy na zapleczu frontu: nie czujemy się bohaterami w porównaniu z tym, co robią Ukraińcy

28.10.2023 10:00
Grupa specjalistów z Polskiej Grupy Zbrojeniowej remontuje sprzęt wojskowy, przekazany przez Polskę Ukrainie, działając w niezwykle trudnych warunkach w niewielkiej odległości od linii frontu wojny z Rosją. Nie czujemy się bohaterami w porównaniu z tym, co robią Ukraińcy – podkreślili.

Szczyt UE. Apel o pomoc dla Strefy Gazy i obietnica dalszego wsparcia dla Ukrainy

28.10.2023 13:00
Apel o przerwy humanitarne w walkach, by zapewnić pomoc dla Strefy Gazy i obietnica dalszego wspierania finansowego i wojskowego Ukrainy - takimi wnioskami zakończył się wczoraj dwudniowy, unijny szczyt w Brukseli. Przywódcy 27 krajów rozmawiali też na temat zwiększenia wieloletniego budżetu Wspólnoty.