Redakcja Polska

Niemieccy oficerowie Bundeswehry podsłuchiwani przez Rosjan

03.03.2024 15:30
W ujawnionym przez propagandę Kremla nagraniu oficerowie lotnictwa rozmawiają o ewentualnym użyciu na Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa obrony potwierdziła, że doszło do podsłuchania tajnej rozmowy.
Audio
  • Niemcy o podsłuchiwaniu przez Rosjan [posłuchaj]
Ponad 20 państw podpisało deklarację w sprawie zwalczania nadużywania urządzeń do szpiegowania w sieci
Ponad 20 państw podpisało deklarację w sprawie zwalczania nadużywania urządzeń do szpiegowania w sieciMike_shots / Shutterstock

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział przeprowadzenie dochodzenia w sprawie podsłuchania rozmowy oficerów Bundeswehry przez Rosjan. W ujawnionym wczoraj przez propagandę Kremla nagraniu oficerowie lotnictwa rozmawiają o ewentualnym użyciu na Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. 

Przebywający z wizytą w Rzymie kanclerz powiedział, że sprawa wygląda na poważną i jest badana bardzo intensywnie i dokładnie.

Niemiecki kontrwywiad sprawdza, jak doszło do podsłuchania rozmowy. Rzeczniczka urzędu wojskowego kontrwywiadu podała, że zastosowano wszystkie możliwe środki, żeby sprawdzić, czy możliwa jest większa skala podsłuchów w siłach lotniczych.
zUjawnione nagranie to jedna wideorozmowa - eksperci uważają, że autentyczna. Miało do niej dojść 19 lutego przez aplikację do rozmów zdalnych WebEx. Specjaliści twierdzą, że nie jest ona szczególnie zabezpieczona, co mogło ułatwić przechwycenie rozmowy. Dodatkowo jeden z czterech oficerów był w tym czasie w Azji. 

Kontrwywiad nie reaguje na treść rozmowy. Oficerowie wymieniali zdania na temat pocisków Taurus. Mimo oczekiwań Ukrainy, kanclerz Olaf Scholz nie chce jej ich udostępnić. Wojskowi podają natomiast liczby: gdyby jednak Niemcy przekazały Taurusy, to będzie ich najwyżej sto, a pierwsza transza - pięćdziesiąt sztuk - byłaby gotowa za kilka miesięcy. Oficerowie mówią też o tym, że trzeba dwudziestu pocisków, by zniszczyć most łączący Rosję z Krymem, ale nie ma dobrych danych dotyczących rosyjskiego systemu obrony mostu. W rozmowie padają też informacje o siłach sojuszniczych.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: podsłuch Rosja Niemcy NATO

Szwedzi w Sojuszu. Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

27.02.2024 13:09
Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.

Niemiecka opozycja przeciw wojskom NATO w Ukrainie

28.02.2024 10:31
Niemiecka opozycja popiera zdecydowany głos kanclerza Olafa Scholza - chadecy też są przeciwni wprowadzaniu wojsk NATO na Ukrainę.

"Bild": rząd Niemiec przygotowuje się na możliwość ataku Rosji na kraje NATO

29.02.2024 12:30
Rząd RFN przygotowuje się coraz konkretniej na możliwy atak Rosji na Niemcy lub któryś z krajów NATO; w 13-stronicowym dokumencie dla Bundestagu przedstawiono analizę zagrożeń, prowadzących do wybuchu wojny – informuje w czwartek portal dziennika "Bild".