Redakcja Polska

Szwedzi w Sojuszu. Niemiecki generał: Morze Bałtyckie stało się morzem wewnętrznym NATO

27.02.2024 13:09
Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za przyjęciem wniosku Sztokholmu o członkostwo w NATO. Wraz z przystąpieniem Finlandii i Szwecji do NATO Morze Bałtyckie stało się wewnętrznym morzem NATO - zauważył były dowódca Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych NATO gen. Egon Ramms.
Szwedzka rakieta przeciwokrętowa Saab RBS 15
Szwedzka rakieta przeciwokrętowa Saab RBS 15 Saab/twitter

Akcesja Szwecji stawia Sojusz w "bardzo silnej pozycji militarno-strategicznej" - oznajmił wojskowy na antenie telewizji ZDF. - Zawsze się mówi, że jeśli chcesz zdominować morze (...), musisz mieć także przeciwległe wybrzeże" – powiedział Ramms. "Jeśli spojrzymy na dwa wybrzeża, na zachodzie i na wschodzie, po jednej stronie mamy Szwecję, a po drugiej Finlandię i kraje bałtyckie - zauważył.

Ramms nie podziela oceny kanclerza Olafa Scholza, że wraz z dostawą pocisków manewrujących Taurus na Ukrainę Niemcy wezmą bezpośredni udział w wojnie. Chociaż rozumie ten tok myślenia, nie zgadza się z takim poglądem. - Wynika to z faktu, że Ukraina otrzymała już broń dalekiego zasięgu od Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów i obiecała, że nie użyje jej na terytorium Rosji - chyba że przeciwko celom wojskowym - podkreślił generał.

- Wszyscy wiemy, że Ukraina ma zbyt mało amunicji - przyznał Ramms. - Dlatego wszystko, co może powstrzymać logistykę Rosjan, jest obecnie ważne dla Ukrainy. A Taurus bardzo dobrze by się do tego nadawał - zaznaczył.

"Szwecja wnosi do NATO potężną wiedzę w zakresie łodzi podwodnych"

Z kolei jak zauważył w poniedziałek komandor Juri Saska, dowódca estońskiej marynarki wojennej, zdolność NATO do ochrony Morza Bałtyckiego i infrastruktury podwodnej znacznie wzrośnie, gdy Szwecja przystąpi do Sojuszu, wnosząc do niego m.in. potężną wiedzę w zakresie łodzi podwodnych. - Szwedzi są mistrzami we wszystkim, co dzieje się na dnie morskim i pod wodą - powiedział w rozmowie z telewizją ERR estoński wojskowy.

- Podczas gdy Niemcy mają wiele łodzi podwodnych, a Polacy planują zakup nowych, Szwecja ma już duże doświadczenie w tym zakresie na Morzu Bałtyckim - dodał Saska.

- Z pewnością są świetnymi specjalistami zarówno w technologii okrętów podwodnych, jak i technologii zwalczania okrętów podwodnych. Również w zakresie środków przeciwminowych czy unieszkodliwianiu rakiet przeciwokrętowych - wymienił dowódca estońskiej marynarki wojennej.

Saska podkreślił, że zmiana będzie "właściwie formalnością", ponieważ Szwecja już teraz blisko współpracuje z sojusznikami z NATO.

Zyskali wszyscy

Szef estońskiej marynarki wojennej powiedział, że przystąpienie Szwecji do NATO doprowadzi do lepszego nadzoru infrastruktury podwodnej. - Kraje wokół Morza Bałtyckiego dzielą się informacjami wywiadowczymi już od ponad dziesięciu lat, ale rozwój tej współpracy był trudny, ponieważ nie wszystkie były członkami NATO - przypomniała estońska telewizja.

- Zatem zdecydowanie poprawia się możliwość wymiany i udostępniania informacji niejawnych, ponieważ wszyscy jesteśmy członkami Sojuszu - stwierdził Saska.

Szwecja stanie się 32. członkiem NATO po tym, jak parlament Węgier ratyfikował w poniedziałek wniosek Sztokholmu. W zeszłym roku do Sojuszu dołączyła Finlandia. Obydwa kraje złożyły wnioski po rozpoczęciu przez Rosję w lutym 2022 roku inwazji na Ukrainę. 


PAP/dad

"Dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników". Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych

27.02.2024 09:26
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej ostatnim punktem było spotkanie z koordynatorką amerykańskich służb wywiadowczych Avril Haines. Wcześniej szef polskiej dyplomacji spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jednym z głównych tematów rozmów była Ukraina. - To była dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników. Na szczycie agendy było bezpieczeństwo Polski także w kontekście wojny w Ukrainie - podsumował spotkanie Radosław Sikorski.

Domy pogrzebowe w Rosji odmawiają organizacji pogrzebu Nawalnego. W tle obawy o masowe protesty

27.02.2024 11:37
Domy pogrzebowe w Moskwie odmawiają organizacji uroczystości ostatniego pożegnania opozycyjnego rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego, powołując się na ograniczenia ze strony władz miasta - powiadomił rosyjski niezależny kanał na Telegramie "Możem Objasnit".

We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej łączącej Ukrainę z krajami UE

27.02.2024 12:32
We Lwowie rozpocznie się budowa linii kolejowej o europejskim rozstawie torów, przeznaczonej dla ruchu towarowego i pasażerskiego; linia ta połączy Ukrainę z krajami UE - ogłosiła wojskowa administracja obwodu lwowskiego.