Polskie Radio
Section05
podsłuch

Trump był szpiegowany w czasie prezydentury? "To powinno być największą aferą naszych czasów"

"To, co powinno być największą aferą naszych czasów, większą niż Watergate, jest absolutnie pomijane" - napisał w specjalnym oświadczeniu Donald Trump. Informację o szpiegowaniu byłego prezydenta podał prawnik badający sprawę rzekomej rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory w 2016 roku. Dodał, że w tej sprawie złożył odpowiednie dokumenty do sądu. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Stany Zjednoczone Donald Trump podsłuch Hillary Clinton

Jan Rulewski: należy doprowadzić do tego, żeby komisja ds. inwigilacji na pewno powstała

- Należy posunąć się o oczko dalej i nie tylko domniemywać powstanie komisji, ale także - w imieniu opinii publicznej - doprowadzić do tego, żeby ona na pewno powstała - powiedział Jan Rulewski, odnosząc się do porozumienia opozycji ws. powołania sejmowej komisji ds. inwigilacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA służby i bezpieczeństwo pegasus inwigilacja podsłuch komisja śledcza Sejm służby specjalne Jan Rulewski

"Próbuje się z tego zrobić aferę polską". Prof. Jabłoński o przesłuchaniu w PE ws. Pegasusa

- Na pewno wysłuchanie w PE służy odsunięciu podejrzeń od Izraela i przesunięciu uwagi opinii publicznej na Polskę. Sprawy nie dałoby się jednak wprost wykorzystać przeciwko Polsce, gdyby nie pomoc wewnętrzna - to, co zrobili z tej sprawy niektórzy politycy i media. Pegasus stał się aferą polską, a nie międzynarodową - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog z KUL prof. Arkadiusz Jabłoński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Izrael pegasus służby i bezpieczeństwo podsłuch podsłuchy Parlament Europejski

"W Polsce takie narzędzia są używane pod kontrolą sądową". Gmyz o Pegasusie

- Jeśli w "Gazecie Wyborczej" znany sędzia mówi, że wnioski ws. podsłuchów "klepał z automatu", to wystawia sobie jak najgorsze świadectwo, powinien jednak czytać to, co otrzymuje. Jeśli tak rzeczywiście było, to mamy problem po stronie sądownictwa, a nie służb specjalnych - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz, korespondent TVP w Berlinie i dziennikarz śledczy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA podsłuchy służby i bezpieczeństwo podsłuch pegasus

"To jest demontaż państwa". Piotr Cywiński o powołaniu komisji śledczej

- Powołanie takiej komisji oznacza nic innego jak demontaż państwa, ponieważ takich spraw się nie rozpatruje publicznie. Są to sprawy tajne - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein (Telewizja Polska) i Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska ("Kurier Współczesny"). 
Zobacz więcej na temat:  pegasus POLSKA polityka komisja śledcza Najwyższa Izba Kontroli podsłuch Senat inwigilacja Polskie Radio 24 Sejm

TYLKO U NAS "Powstała, by wywoływać kolejne awantury". Jarosław Krajewski o senackiej komisji ds. inwigilacji

- Komisja śledcza jest potrzebna, kiedy zawiodły organy państwa. Tak było w przypadku Amber Gold. W tej sprawie nie ma takiej potrzeby. Wszelkie działania służb były podejmowane zgodnie z prawem i po akceptacji niezawisłych sądów - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Jarosław Krajewski, w przeszłości członek komisji śledczej do spraw Amber Gold, komentując działania senackiej komisji nadzwyczajnej ds. inwigilacji. 
Zobacz więcej na temat:  Senat pegasus Marian Banaś Jarosław Krajewski polityka POLSKA inwigilacja Najwyższa Izba Kontroli podsłuch komisja śledcza

Powstała senacka komisja ds. Pegasusa. Prof. Legutko: brnięcie w bezprawie

- To będzie zebranie towarzyskie opozycji służące podgrzewaniu atmosfery. Media wspierające opozycję też będą grzać temat. Pewnie Parlament Europejski podejmie w tej sprawie jakąś rezolucję. Potwierdza się, że żyjemy w świecie powszechnego szaleństwa - mówił w Polskim Radiu 24  eurodeputowany PiS prof. Ryszard Legutko, komentując powołanie przez Senat komisji ds. Pegasusa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 POLSKA podsłuch podsłuchy Senat służby i bezpieczeństwo

Mularczyk: Senat nie ma uprawnień do powoływania komisji śledczej

W ocenie posła PiS Arkadiusza Mularczyka "senacką komisję ds. Pegasusa należy traktować w charakterze teatru politycznego". Na antenie Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że "Senat nie ma uprawnień do powoływania komisji śledczej". Dodał, że "taka komisja nie może domagać się dokumentów od organów ścigania i nie ma kompetencji do wzywania świadków".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA afera podsłuchowa inwigilacja pegasus Arkadiusz Mularczyk polityka komisja śledcza podsłuch podsłuchy Senat

"Politykom opozycji zależało na wywołaniu wojny politycznej". Krajewski o sprawie Pegasusa

- Polska jest demokratycznym państwem prawa, które rygorystycznie sprawdza kwestie związane z kontrolą operacyjną. W każdym przypadku zastosowania takiej kontroli musi być decyzja sądu - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski, komentując sprawę Pegasusa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo pegasus podsłuch podsłuchy Jarosław Krajewski PiS

Pegasus w Polsce. Ziobro: nieposiadanie takich programów byłoby kompromitacją państwa

Zbigniew Ziobro poinformował w piątek, że Polska zakupiła system Pegasus. - Byłoby kompromitacją polskiego państwa, gdyby takich programów nie posiadało - ocenił. Minister sprawiedliwości odniósł się też do głosów opozycji, że potrzebne jest w związku z tym powołanie sejmowej komisji śledczej. - Jako Prokurator Generalny, nie widzę ku temu żadnych powodów - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo pegasus Zbigniew Ziobro podsłuch podsłuchy komisja śledcza

"Opozycja chce się usprawiedliwiać przed swoimi wyborcami". Marta Kubiak o sprawie Pegasusa

- Ten temat jest już jakiś czas w przestrzeni publicznej i odnoszę wrażenie, że państwo tak bardzo ochoczo chcecie wytłumaczyć swoim ludziom i się usprawiedliwiać przed swoimi wyborcami, dmuchając sprawę tego Pegasusa do nie wiadomo jakich rozmiarów - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Marta Kubiak z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji był również Dariusz Wieczorek z Lewicy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach pegasus służby specjalne podsłuch podsłuchy komisja śledcza

"Działania były legalne, "GW" próbuje wywołać aferę". Michał Woś o finansowaniu Pegasusa

 - Każde państwo świata musi posiadać odpowiedni sprzęt i system do realizacji kontroli operacyjnej. Wtórną kwestią jest, jak nazywa się system. Mówi się o Pegasusie i definiuje się go jako system totalnej inwigilacji. Coś takiego nie istnieje. Finansowanie było w pełni legalne - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka służby i bezpieczeństwo pegasus podsłuch podsłuchy