Redakcja Polska

Prokuratura wydała list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem, który zbiegł na Białoruś

16.05.2024 13:54
Prokuratura wydała list gończy za byłym sędzią Tomaszem Szmydtem. Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że list dotyczy terytorium Polski. Na razie nie ma decyzji, by był rozszerzony o ściganie Tomasza Szmydta za granicą. Były sędzia - jak wiadomo - uciekł z kraju i przebywa na Białorusi.
Tomasz Szmydt na konferencji prasowej na BiałorusiKadr z filmu.
Tomasz Szmydt na konferencji prasowej na BiałorusiKadr z filmu. Źródło: x/Patryk Michalski @patrykmichalski

Prokurator Przemysław Nowak powiedział, że list gończy to skutek wczorajszej decyzji warszawskiego sądu o tymczasowym aresztowaniu Tomasza Szmydta na trzy miesiące. - To pozwoliło prokuratorowi na wszczęcie poszukiwań listem gończym. Skala poszukiwań jest ogólnokrajowa i list jeszcze dzisiaj zostanie rozpowszechniony w internecie - poinformował.

Jak mówił prokurator Przemysław Nowak, na razie nie ma decyzji, by list był rozszerzony o ściganie Tomasza Szmydta za granicą. - W tej chwili analizujemy, jakie instrumenty międzynarodowe mamy do dyspozycji i będziemy podejmowali decyzję o ich wykorzystaniu. Natomiast to jeszcze nie nastąpiło - powiedział IAR prokurator.

Decyzja o areszcie

Warszawski sąd decydując wczoraj o tymczasowym aresztowaniu Tomasza Szmydta na trzy miesiące, podzielił argumenty prokuratora, że materiał dowodowy w wysokim stopniu uzasadnia popełnienie zarzucanego podejrzanemu czynu. Za zastosowaniem aresztu przemawiały też przesłanki szczególne, takie jak zagrożenie surową karą, obawa matactwa, ucieczki i ukrywania się.

W ubiegłym tygodniu prokuratura postawiła Tomaszowi Szmydtowi zarzuty szpiegostwa na rzecz obcego państwa. Były sędzia kilka dni temu wystąpił na konferencji prasowej w białoruskiej rządowej agencji BiełTa i poprosił władze Białorusi o azyl. Od tego czasu pojawił się w innych mediach rosyjskojęzycznych, między innymi w programie telewizyjnym głównego propagandysty Kremla Władimira Sołowiowa i w stacji Russia Today.

W każdym z wywiadów szkaluje Polskę, jej władze, a chwali Białoruś i Rosję.

IAR/dad

Eksperci o zamachu na Roberta Fico: zawiniła ochrona premiera Słowacji

16.05.2024 09:20
Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Andrzej Mroczek, uważa, że ochrona słowackiego premiera mogła popełnić szereg błędów, które doprowadziły do zamachu. W podobnym tonie wypowiedział się też były dowódca jednostki GROM, gen. Roman Polko. Premier Robert Fico został wczoraj postrzelony i poważnie ranny.

Polscy oblaci w areszcie na Białorusi. Apelowali o zakończenie wojny w Ukrainie

16.05.2024 10:56
Dwaj polscy zakonnicy oblaci zatrzymani przez władze Białorusi odbywają areszty administracyjne. Ojciec Andrzej piętnastodniowy, a ojciec Paweł dziesięciodniowy.

"Potrzeba nieszablonowego myślenia". Szefowie MSW z 15 krajów, w tym Polski piszą do KE ws. migracji

16.05.2024 12:34
Stworzenie obozów dla nielegalnych migrantów w krajach poza Unią Europejską - to jeden z pomysłów 15 krajów, w tym Polski. Ministrowie spraw wewnętrznych tych państw napisali do Komisji Europejskiej, że konieczne są dodatkowe działania, by zatrzymać działania napędzające nielegalną migrację do Unii. Pod listem, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, podpisali się szefowie MSW, oprócz Polski, także Austrii, Bułgarii, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii i Włoch.