Redakcja Polska

Polscy oblaci w areszcie na Białorusi. Apelowali o zakończenie wojny w Ukrainie

16.05.2024 10:56
Dwaj polscy zakonnicy oblaci zatrzymani przez władze Białorusi odbywają areszty administracyjne. Ojciec Andrzej piętnastodniowy, a ojciec Paweł dziesięciodniowy.
Uwięzieni na Białorusi duchowni
Uwięzieni na Białorusi duchowniŹródło: facebook/Misjonarze Oblaci MN w Polsce

Poinformowała o tym Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, do której należy Misja na Białorusi. Oblaci otrzymali kilka drobnych rzeczy na czas aresztu.

"Trwamy na modlitwie i zachęcamy do niej wszystkich ludzi dobrej woli. Prosimy także o modlitwę za wspólnotę parafialną w Szumilinie, która została pozbawiona opieki duszpasterskiej" - napisał rzecznik Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, ojciec Paweł Gomulak.

Misjonarze zostali zatrzymani w diecezji witebskiej. Ojcowie Andrzej Juchniewicz OMI i Paweł Lemekh OMI posługują w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Szumilinie. Podstawą zatrzymania miała być rzekoma dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa.

Oblaci przypominają, że na początku inwazji Rosji na Ukrainę ojciec Andrzej, który jest przełożonym oblackiej Misji na Białorusi, publicznie wyraził solidarność z narodem ukraińskim, prosząc o modlitwę w intencji jak najszybszego zakończenia wojny.


IAR/dad

Litwa nie wpuściła wagonu z rosyjskim symbolem "Z"

14.05.2024 17:13
Litwini nie wpuścili do kraju wagonu oznaczonego rosyjskim symbolem "Z", który tranzytem miał przejechać do obwodu królewieckiego. Litera "Z" została użyta przez Rosjan podczas agresji na Ukrainie w 2022 roku jako tak zwany "znak szybkiej identyfikacji".

SBU zatrzymała sześciu współpracowników rosyjskiego wywiadu wojskowego

15.05.2024 11:50
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w środę o zatrzymaniu sześciu osób, które, działając na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego, korygowały ostrzały rakietowe obiektów cywilnych i celów wojskowych w obwodzie donieckim.

Nowe zasady pisowni w języku polskim. Zobacz, co się zmieni

15.05.2024 15:08
Nazwy mieszkańców miejscowości i pełne nazwy geograficzne będą pisane wielką literą. To tylko część zmian w pisowni przewidzianych przez Radę Języka Polskiego przy prezydium PAN. Będą obowiązywały od 1 stycznia 2026 - odległy termin ma dać czas na dostosowanie się do zmian.