Redakcja Polska

"Potrzeba nieszablonowego myślenia". Szefowie MSW z 15 krajów, w tym Polski piszą do KE ws. migracji

16.05.2024 12:34
Stworzenie obozów dla nielegalnych migrantów w krajach poza Unią Europejską - to jeden z pomysłów 15 krajów, w tym Polski. Ministrowie spraw wewnętrznych tych państw napisali do Komisji Europejskiej, że konieczne są dodatkowe działania, by zatrzymać działania napędzające nielegalną migrację do Unii. Pod listem, który widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, podpisali się szefowie MSW, oprócz Polski, także Austrii, Bułgarii, Czech, Cypru, Danii, Estonii, Finlandii, Grecji, Holandii, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii i Włoch.
Europa mierzy się z kryzysem migracyjnym
Europa mierzy się z kryzysem migracyjnymJazzmany / Shutterstock.com

Potrzebne jest nieszablonowe myślenie - napisali szefowie resortów spraw wewnętrznych w liście do Komisji. Zaznaczyli, że przyjęty niedawno pakt migracyjny zapewni silniejsze ramy prawne dla zwiększenia bezpieczeństwa granic zewnętrznych i bardziej skutecznych procedur azylowych. Jednak - jak podkreślili - należy znaleźć sposoby, by ukrócić nielegalne napływy do Europy i zapewnić skuteczniejszą politykę powrotów, czyli szybkie odsyłanie do krajów pochodzenia osób, którym międzynarodowa ochrona się nie należy.


Posłuchaj
00:49 12985417_1.mp3 Szefowie MSW z 15 krajów, w tym Polski piszą do KE ws. migracji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Ministrowie zasugerowali stworzenie specjalnych centrów w państwach poza Unią, gdzie odsyłani byliby migranci, którzy nielegalni przedostali się do Unii, nie otrzymali prawa pobytu i tam oczekiwaliby na zakończenie wszystkich procedur. To - jak argumentują ministrowie - odciążyłoby państwa wystawione na presję migracyjną, w których przetrzymane są osoby z odmową prawa pobytu, ale też zniechęcałoby do prób nielegalnego przedostania się do Europy.

Zobacz też: Unijny pakt migracyjny ostatecznie zatwierdzony. Polska i Węgry przeciwko

IAR/dad

USA przyznają Ukrainie dodatkowe 2 miliardy dolarów na zbrojenia

15.05.2024 15:40
Stany Zjednoczone przekażą władzom Ukrainy dodatkowe 2 miliardy dolarów na wydatki wojskowe. Poinformował o tym w Kijowie Antony Blinken. Amerykański sekretarz stanu drugi dzień przebywa z wizytą na Ukrainie.

Zamach na premiera Słowacji Roberta Fico. Stan polityka jest poważny

15.05.2024 18:14
Premier Słowacji Robert Fico przewieziony śmigłowcem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy. Tam jest leczony w związku z zamachem w Handlovej. Z informacji kancelarii premiera wynika, że stan zdrowia polityka zagraża jego życiu. Tuż po wyjazdowym posiedzeniu rządu został kilkukrotnie postrzelony, między innymi w brzuch.

Eksperci o zamachu na Roberta Fico: zawiniła ochrona premiera Słowacji

16.05.2024 09:20
Dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, Andrzej Mroczek, uważa, że ochrona słowackiego premiera mogła popełnić szereg błędów, które doprowadziły do zamachu. W podobnym tonie wypowiedział się też były dowódca jednostki GROM, gen. Roman Polko. Premier Robert Fico został wczoraj postrzelony i poważnie ranny.