Redakcja Polska

MSZ wspiera rodaków za granicą w czasie pandemii COVID-19

17.04.2020 13:22
Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchamia akcję #Polonia4Neighbours, w ramach której będzie wspomagać projekty oraz aktywność Polonii wspierając finansowo jej działania pomocowe oraz promując polonijną solidarność społeczną w środowiskach lokalnych - poinformował resort.
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicztwitter.com/@MSZ_RP

Jak zauważa ministerstwo, organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, a także duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw lokalnych lub podejmują własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w trudnym okresie walki z koronawirusem.

Resort dyplomacji wskazał, że w Kanadzie Kongres Polonii Kanadyjskiej wezwał wszystkie organizacje do wspierania sąsiadów i niesienia pomocy.
"Polonia organizuje wyjazdy do osób starszych czy organizuje pomoc w zakupach i transporcie żywności. W Niemczech wolontariusze Polskiej Misji Katolickiej organizują pomoc w lokalnym środowisku, w tym dyżury kryzysowe. Z kolei w Islandii Polacy organizują akcję pomocową dla tamtejszej służby zdrowia, w tym ratownictwa medycznego.

Z pozytywnym odzewem spotkał się apel ambasadora RP do rodaków mieszkających na Islandii, którzy mają wykształcenie medyczne - lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i ratowników medycznych - a nie pracujących obecnie w swoim zawodzie, aby zgłosili się do pomocy w sektorze służby zdrowia" - podkreśla ministerstwo.

Wsparcie polskich lekarzy

W komunikacie dodano też, że w walkę z pandemią zaangażowana jest także duża liczba polskich lekarzy zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża podziękowania wszystkim rodakom zaangażowanym w niesienie pomocy na świecie i zachęca do włączania się do akcji #Polonia4Neighbours. - Ten nadzwyczajny czas wymaga od nas nadzwyczajnych postaw i działań. Potrzebujemy szczególnej solidarności społecznej i pomagania sobie nawzajem - ocenił wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, cytowany w komunikacie MSZ.

 

PAP/PR24/dad