Redakcja Polska

Nieliczni powstańcy warszawscy żyją w USA

01.08.2020 17:08
Kilkudziesięciu powstańców warszawskich żyje w Stanach Zjednoczonych. Większość za ocean wyemigrowała z przymusu. Doskonale pamiętają wydarzenia sprzed 76 lat.
Audio
  • Nieliczni powstańcy warszawscy żyją w USA. Materiał Piotra Orłowskiego (IAR)
Żołnierze armii amerykańskiej wręczający flagi bohaterom Powstania Warszawskiego
Żołnierze armii amerykańskiej wręczający flagi bohaterom Powstania WarszawskiegoUS Embassy Warsaw / Twitter

Uczestnicy Powstania Warszawskiego do USA wyjeżdżali po zakończeniu drugiej wojny światowej. Za ocean wyemigrowało kilkaset osób. - Warszawa przechodziła straszny terror. Była chęć zemsty - mówi o okolicznościach wybuchu powstania 91-letni Tadeusz Gubała, pseudonim "Tabaka". Mieszkaniec Chicago w 1944 roku służył w Szarych Szeregach.

Wśród emigrantów jest też 97-letni Wacław Wojciechowski, pseudonim "Wacek" - zastępca dowódcy oddziału nazywanego "Tygrysami Woli". - Na Starym Mieście wszedłem na siedmiopiętrowy dom i z polskiego karabinu zestrzeliłem samolot - wspomina jedną z brawurowych akcji Wacław Wojciechowski. Po kapitulacji Stolicy trafił do niemieckiego obozu Bergen-Belsen.

W 1953 roku udało mu się przedostać do Polski, by ostrzec rodzinę o możliwym konflikcie atomowym. Gdy dowiedziały się o tym komunistyczne władze, był zmuszony uciekać. Skazano go na karę śmierci za szpiegostwo. Wyemigrował do USA w 1957 roku.

Do Polski nigdy już nie wrócił.


IAR/dad

Uczestnik Powstania: dostarczałem żywność walczącym, choć droga była cały czas ostrzeliwana

01.08.2020 11:16
Podczas Powstania Warszawskiego dostarczałem żywność walczącym, jednak droga była niemal niemożliwa do przejścia. Niemcy ostrzeliwali nas cały czas – wspominał uczestnik Powstania Warszawskiego por. Adam Racki ps. "Rak".

"Sueddeutsche Zeitung" o berlińskim Instytucie Pileckiego i jego patronie

01.08.2020 13:38
Jens Bisky, autor artykuły pt. "Na ochotnika do Auschwitz", już na jego wstępie przybliża niemieckiemu czytelnikowi fakt istnienia Instytutu Witolda Pileckiego "w prestiżowym miejscu Berlina, przy Placu Paryskim, obok francuskiej ambasady", i co najważniejsze - problematykę niemieckiej okupacji w Polsce. Przypomina także o Powstaniu Warszawskim, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.

Grupa żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce poznaje historię Powstania Warszawskiego

01.08.2020 14:20
Grupa 46 żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce zapoznaje się z historią Powstania Warszawskiego i wojenną historią Polski. W ramach projektu "Zwiastun" przygotowanego przez Polską Fundację Narodową odwiedzili w sobotę Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ambasadorzy USA i Izraela w Polsce oddali cześć Powstańcom Warszawskim

01.08.2020 15:22
Cześć Powstańcom Warszawskim oddali w sobotę ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.