X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Konsul RP w Londynie: nowe formalności i wizy dla Polaków po brexicie

02.02.2021 08:00
Brexit i pandemia zmieniły życie mieszkańców Wysp Brytyjskich. Od 1 stycznia 2021 roku nie można bez wizy przyjechać i osiedlić się na Wyspach czy podjąć pracy. Emigranci, którzy mieszkali i pracowali w UK przed 2021 rokiem, mogli wystąpić i uzyskać status osiedleńca.
Audio
  • Z Mateuszem Stąsikiem, konsulem generalnym RP w Londynie, o sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie i w czasie pandemii, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Konsul RP w Londynie: nowe formalności i wizy dla Polaków po brexicie
Konsul RP w Londynie: nowe formalności i wizy dla Polaków po brexicie Foto: Ambasada RP w Londynie

Większość Polaków przebywających na Wyspach dopełniła formalności, spóźnialscy mają czas do końca czerwca 2021 roku - wyjaśnia Mateusz Stąsiek, konsul generalny RP w Londynie. - Status osiedleńca gwarantuje Polakom w Wielkiej Brytanii prawa obywatelskie, dostęp do systemu ubezpieczeń. Coraz częściej również pracodawcy pytają o posiadanie statusu osiedleńczego, weryfikują, czy emigrant przebywa legalnie na terenie Wielkiej Brytanii i czy ma pozwolenie na pracę - dodaje dyplomata.

Gość audycji "Kierunek: Polska" zauważa, że pandemia i narastające obostrzenia sanitarne uderzyły w branże, które Polacy chętnie wybierali jako miejsce pracy: turystykę, gastronomię, usługi. - Wielu rodaków na Wyspach zastanawiało się jak brexit wpłynie na brytyjski rynek pracy i z tego względu zdecydowali się na powrót do kraju. Dziś Polacy, którzy zostali i mierzą się z pandemią na Wyspach, komunikują, że obawiają się o swoje zatrudnienie, niektórzy pracę stracili albo musieli się przebranżowić - podkreśla konsul.

Z Mateuszem Stąsikiem, konsulem generalnym RP w Londynie, o sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii po brexicie i w czasie pandemii, rozmawiała Małgorzata Frydrych.