X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Media na Białorusi: działaczce ZPB Marii Tiszkowskiej postawiono zarzuty karne

01.04.2021 14:08
Maria Tiszkowska, działaczka Związku Polaków na Białorusi z Wołkowyska, która od tygodnia przebywa w areszcie, usłyszała w czwartek zarzuty w ramach sprawy karnej o "podżeganie do nienawiści". Informację tę podał prowadzony przez ZPB portal Znadniemna.pl, powołując się na rodzinę Tiszkowskiej.
Audio
  • Działająca na Białorusi polska aktywistka Maria Tiszkowska została oskarżona o wzniecanie nienawiści na tle narodowościowym. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
Maria TIszkowska
Maria TIszkowskaŹródło fotografii: znadniemna.pl

"(Tiszkowska) była dzisiaj przesłuchiwana w sprawie karnej, wszczętej przez Prokuraturę Generalną Białorusi na podstawie artykułu 130 Kodeksu Karnego Białorusi i usłyszała formalne zarzuty o popełnieniu przestępstwa przewidzianego przez wskazany artykuł" – pisze Znadniemna.pl.

Z ustaleń portalu wynika, że Tiszkowska, która jest członkinią Zarządu Głównego ZPB, pozostanie w areszcie. Władze oficjalnie nie podają informacji na temat przebiegu postępowania. Aktywiści ZPB podejrzewają, że w czwartek lub w piątek zarzuty mogą zostać postawione pozostałym zatrzymanym przedstawicielom władz ZPB: Andżelice Borys, Andrzejowi Poczobutowi i Irenie Biernackiej.

Wobec aktywistów ZPB wszczęto postępowania karne z artykułu Kodeksu Karnego Białorusi, który mówi o "podżeganiu do nienawiści" (art. 130, p.3). Prokuratura interpretuje ich działania jako "rehabilitację nazizmu". Wskazany artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Podobne postępowanie z tego samego artykułu toczy się wobec działaczki polskiej z Brześcia Anny Paniszewej.

Całą piątkę aktywistów białoruscy obrońcy praw człowieka uznali w środę za więźniów politycznych. W sumie na Białorusi jest ich 325, a ich liczba ciągle rośnie na fali represji po protestach przeciwko sfałszowaniu ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 roku władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i opieka nad miejscami pamięci.


IAR/PAP/dad

Marcin Przydacz: wybory prezydenckie na Białorusi należałoby powtórzyć pod nadzorem OBWE

31.03.2021 09:07
Ubiegłoroczne wybory prezydenckie na Białorusi powinny zostać powtórzone pod nadzorem OBWE - powiedział w środę w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Poparł postulat Swietłany Cichanouskiej, by powtórzone wybory przeprowadzić jeszcze w roku 2021.

Sprawa Polaków na Białorusi została omówiona na forum Komitetu Ministrów Rady Europy

01.04.2021 12:34
W efekcie rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejcinović Burić sprawa Polaków na Białorusi była w środę omówiona na forum Komitetu Ministrów RE; sekretarz generalna zapewniła, że sprawa będzie w spektrum jej zainteresowania - napisał minister w KPRP Krzysztof Szczerski.

BBC: Kreml wydał miliardy rubli na ochronę Putina przed koronawirusem

01.04.2021 12:53
Podczas pandemii koronawirusa w Rosji władze wydały miliardy rubli na system obserwacji i kwarantanny osób kontaktujących się z prezydentem Władimirem Putinem - oceniła rosyjska redakcja BBC. Chodzi o urzędników, medyków, załogi samolotów, dziennikarzy.