X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Marcin Przydacz: wybory prezydenckie na Białorusi należałoby powtórzyć pod nadzorem OBWE

31.03.2021 09:07
Ubiegłoroczne wybory prezydenckie na Białorusi powinny zostać powtórzone pod nadzorem OBWE - powiedział w środę w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Poparł postulat Swietłany Cichanouskiej, by powtórzone wybory przeprowadzić jeszcze w roku 2021.
Marcin Przydacz
Marcin Przydacz Marcin Dławichowski/IAR

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz był pytany w środę w Polskim Radiu 24 o postulat kandydatki na prezydenta Białorusi Swietłany Cichanouskiej, która podczas wtorkowej konferencji "Białoruś 2021" w Senacie apelowała o przeprowadzenie powtórzonych wyborów prezydenckich jeszcze w 2021 r.

- Cała wspólnota euroatlantycka od samego początku kryzysu, od 9 sierpnia 2020 roku, nawołuje do powtórzenia procesu wyborczego, uznając że ten który został przeprowadzony w sierpniu nie spełniał cywilizowanych standardów. Jest duża rola do odegrania organizacji międzynarodowych, takich jak OBWE, które mogłoby nie tylko nadzorować ten proces, ale i go przeprowadzić w taki sposób, aby był zgodny i z wewnętrznym prawem białoruskim i ze standardami międzynarodowymi. Ale do tego potrzebna jest minimalna wola i zgoda władz w Mińsku - powiedział Przydacz.


Posłuchaj
00:20 10991494_1.mp3 Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że Polska i cała wspólnota euroatlantycka nawołują do powtórzenia wyborów prezydenckich na Białorusi (IAR)

 

Wiele zależy od tego, dodał, "jak silna będzie presja na samej Białorusi przez następnych kilka miesięcy".

Przydacz był też pytany o zatrzymania przedstawicieli mniejszości polskiej na Białorusi. Zapewniał, że "nasza służba konsularna starała się interweniować tam, gdzie te osoby zostały zatrzymane".

- Działań dyplomatycznych podjęliśmy naprawdę dużo w ostatnich tygodniach, i w kontaktach bilateralnych z Mińskiem, ale także na forach międzynarodowych. Tutaj aktywny był zarówno pan premier, jak i pan prezydent - podkreślił wiceszef MSZ.

- To nie jest przypadkowe działanie władz w Mińsku, po kolejnych grupach, które wziął sobie za cel Aleksander Łukaszenka niestety również i Polacy są dzisiaj przedmiotem represji. Na to nie ma i nigdy nie będzie zgody polskiego rządu - przekonywał Przydacz.


PAP/IAR/PR24/dad

Polonistyka w Czechach ma prawie 100-letnią tradycję

31.03.2021 10:00
Zainteresowanie językiem polskim i jego nauką za naszą południową granicą odnotowano już w połowie XIX wieku, wtedy też pojawiły się w Czechach pierwsze podręczniki do nauki polskiego. O czeskiej polonistyce, jej historii i perspektywach, rozmawialiśmy z wykładowcami i studentami oraz przedstawicielami Instytutu Polskiego w Pradze.

Rosja zwiększa swoje siły przy granicy z Ukrainą

30.03.2021 18:13
Rosja zwiększa liczebność swoich sił wojskowych przy granicy z Ukrainą. Takie informacje przekazał szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Rusłan Chomczak.

“Wielkanoc z wielkim sercem dla Polaków na Wschodzie”

31.03.2021 08:45
Liczne dary zebrane przez szwajcarską Polonię i przekazane przez jednego z największych w Szwajcarii producentów czekolady trafiły do Polaków na Ukrainie w ramach akcji charytatywnej “Wielkanoc z wielkim sercem dla Polaków na Wschodzie” zainicjowanej przez ambasador Iwonę Kozłowską. Mimo trudności i ograniczeń związanych z pandemią, Polacy w Szwajcarii zademonstrowali imponującą solidarność i hojność.