X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W Rosji konsekrowano kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II

24.10.2021 13:18
W Togliatti, w europejskiej części Rosji został poświęcony kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Konsekracji dokonał ordynariusz saratowskiej diecezji św. Klemensa biskup Klemens Pickel. Kościół w parafii Matki Bożej Fatimskiej w Togliatti jest pierwszą świątynią katolicką na terenie Federacji Rosyjskiej, której patronuje św. Jan Paweł II. W uroczystości wziął udział ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski.
Audio
  • W Rosji konsekrowano kościół pod wezwaniem św. Jana Pawła II. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Konsekracja pierwszego w Rosji kościoła pod wezwaniem Św. Jana Pawła II w Togliatti.
Konsekracja pierwszego w Rosji kościoła pod wezwaniem Św. Jana Pawła II w Togliatti.Twitter: PLinRussia Flaga Polski @PLinRussia

Budowa trwała prawie 10 lat i została sfinansowana z datków wiernych. Uczestniczący w uroczystościach ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski powiedział, że konsekracja świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II jest wydarzeniem niezwykłym. - To symbol ważny dla katolików mieszkających w Rosji, a przede wszystkim dla Polaków - zaznaczył polski dyplomata.

Pracujący w Togliatti polski redemptorysta ojciec Zenon Gieniec wyjaśnia, że wybór na patrona kościoła św. Jana Pawła II ma podkreślać związek pontyfikatu papieża Polaka z objawieniami fatimskimi, które dotyczyły Rosji. Duchowny dodał, że ta idea została odzwierciedlona w architekturze wnętrza świątyni. W centralnej części za ołtarzem znajduje się krzyż, obok którego umieszczono dwie płaskorzeźby. Jedna przedstawia Matkę Bożą Fatimską w otoczeniu dzieci, a druga św. Jana Pawła II.

Parafia katolicka w Togliatti powstała na początku lat 90-tych XX wieku, gdy w mieście zaczęto budować nowoczesne zakłady samochodowe. Wtedy do ośrodka przyjechali pracownicy z krajów dawnego Związku Radzieckiego. Było wśród nich wielu katolików polskiego pochodzenia i to oni poprosili ówczesnego Prymasa Polski księdza kardynała Józefa Glempa o przysłanie do Togliatti kapłanów. Początkowo opiekę duszpasterską sprawował proboszcz z Samary, a w 2004 r. do Togliatti przybyli ojcowie redemptoryści.

IAR/dad

Ukraina: Dominikanie w Fastowie niosą pomoc dzieciom ze strefy wojny w Donbasie

24.10.2021 11:23
Prowadzony przez dominikanów Dom św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie od kilku lat pomaga dzieciom ze strefy wojny w Donbasie. Udział w turnusach rehabilitacyjnych wzięło już około 400 podopiecznych - mówi założyciel domu o. Michał Romaniw.

Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym w Bobrownikach

24.10.2021 12:41
Transport z pomocą humanitarną czeka na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. To trzy tiry, w których są m.in. koce, łóżka oraz namioty z ogrzewaniem i wyposażeniem, jak również środki ochrony osobistej - poinformował w niedzielę prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.