X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Cenna działalność Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie

30.10.2021 11:16
Laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie został Jan Stanisław Witkiewicz. Pisarz i publicysta, krytyk muzyczny i baletowy, fotograf i autor wystaw, popularyzator kultury polskiej. Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO i przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, podkreśla, że przyznanie nagrody Janowi Stanisławowi Witkiewiczowi jest wyrazem docenienia bogatej pracy pisarskiej twórcy.
Audio
  • Z Reginą Wasiak -Taylor, prezes Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie i przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, rozmawia Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/New Africa

W uzasadnieniu werdyktu jury napisano między innymi, że „pisarz otrzymuje nagrodę za wybitne zasługi w popularyzacji baletu i kultury muzycznej w Polsce oraz w utrwalaniu wysokich standardów artystycznych na świecie". Kilkadziesiąt książek, które opublikował stawia go - wedle jury Nagrody - w rzędzie najwybitniejszych znawców kultury baletowej.

Jan Stanisław Witkiewicz urodził się w  1955 r. w Zbąszyniu w Wielkopolsce. W latach 1981-2002 przebywał, z przerwami, na emigracji w Szwajcarii, zaś od 2017 r. mieszka w Berlinie. Jest członkiem Związku Pisarzy Polskich.

Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO i przewodnicząca jury Nagrody Literackiej, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy podkreślała, że przyznanie nagrody Janowi Stanisławowi Witkiewiczowi jest wyrazem docenienia bogatej pracy pisarskiej twórcy, który wydał około 40. książek poświęconych sztuce baletowej muzycznej i sztuce tańca, ale też zarazem zwróceniem uwagi, że te publikacje wypełniają  lukę na rynku księgarskim w Polsce w szerzeniu edukacji na temat sztuki tańca. 

Regina Wasiak –Taylor zaznaczała, że przyznana po raz siedemdziesiąty Nagroda Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, ma najstarszą metrykę urodzenia spośród wszystkich polskich nagród literackich.

- Kiedy przyjechałam do Londynu na początku lat 80. w polskiej diasporze w Ameryce i w Europie nagród literackich było przeszło dwadzieścia. Dziś zostały tylko dwie. To, że istniejemy, to właściwie cud, gdyż finansowo nie wspiera nas fundacja, tylko organizacje i osoby prywatne ze świata kultury. Naszą nagrodę otrzymali prawie wszyscy znani pisarze emigracyjni, zawsze była dla nich niezwykle ważna, gdyż dawała im poczucie łączności z krajem, ale też była wyrazem prestiżu - mówiła Regina Wasiak-Taylor.  Do wysłuchania rozmowy z naszym gościem zaprasza Maria Wieczorkiewicz

Na Zamku w Łańcucie po raz siódmy zostały wręczone Nagrody im. Benedykta Polaka

30.10.2021 12:15
Nagroda wręczana jest dwóm osobom: polskiemu obywatelowi za "wybitne osiągnięcia eksploracyjne na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie" oraz cudzoziemcowi za "propagowanie polskich tematów badawczych i współpracę z naszymi naukowcami".