Redakcja Polska

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Norwegii i towarzyszący im pokaz mody „Niepodległa”

13.11.2021 10:45
Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Oslo rozpoczęły się od oficjalnych uroczystości przed pomnikiem polskich lotników i Cichociemnych na cmentarzu Vestre Gravlund.
Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Norwegii
Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Norwegii Foto: Ambasada RP w Oslo

Zgromadzonych gości powitał attache obrony RP w Norwegii i Islandii, komandor Bogdan Anuszkiewicz. Po odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" okolicznościowe przemówienie wygłosiła Ambasador Iwona Woicka - Żuławska. Ambasador przypomniała m.in. genezę święta 11 listopada oraz historię pomnika na Vestre Gravlund, składając hołd tym, którzy zginęli w imię niepodległości Polski oraz upamiętniając sojuszników wspierających polską walkę o wolność.

Przedstawiciele Ambasady złożyli na grobie poległych wieńce a uczestniczący w ceremonii trębacze z norweskiej asysty wojskowej zagrali utwory "Last post" i "Śpij kolego". Uroczystość zakończyła się modlitwą prowadzoną przez ojca Anthony'ego Erragudi z kościoła Mariakirken w Stabekk.

W tym samym czasie przedstawiciel Ambasady RP w Oslo, konsul Marcin Spyrka, wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Niepodległości na cmentarzu Moholt Kirkegård i w katedrze St. Olav katolske domsogn w Trondheim.


11 listopada - Oslo - Conserthus -pokaz mody Obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Norwegii i towarzyszący im pokaz mody „Niepodległa” 

Druga część obchodów miała miejsce w Conserthus i składała się z uroczystej recepcji wydanej przez Ambasadę RP w Oslo dla partnerów norweskich, miejscowej Polonii i korpusu dyplomatycznego oraz pokazu mody „Niepodległa”/ INDEPENDENT przygotowanego przez Instytut Ubioru Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi.

W przemówieniu otwierającym Ambasador Iwon Woicka - Żuławska podsumowując bieżący stan relacji polsko - norweskich i nabierające ponownie na intensywności po okresie pandemii COVID-19 relacje dwustronne, odniosła się do kryzysu na granicy polsko - białoruskiej, podkreślając fundamentalne znaczenie solidarności i gotowości do współpracy w regionie dla skutecznego stawiania czoła wyzwaniom i zagrożeniom teraźniejszości.

Zabierający głos w imieniu strony norweskiej, sekretarz stanu w ministerstwie spraw zagranicznych Eivind V. Petersson przypomniał m.in. o więziach łączących Polskę i Norwegię - członków NATO i Europejskiego Obszaru Gospodarczego - i podziękował norweskiej Polonii za jej niebagatelny wkład w rozwój norweskiego dobrobytu.

Uroczystość stanowiła także okazję do wręczenia przez Ambasador Iwonę Woicką - Żuławską oraz P. Bogusza, Wicedyrektora w Departamencie Funduszy Europejskich Ministerstwa Klimatu i Środowiska RP polskiej honorowej odznaki "Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" Panu Trygve Hallingstad.

Zapraszając do udziału - w specjalnie przygotowanym z okazji uroczystości - pokazie mody dr Michał Szulc, Dyrektor Instytutu Ubioru ASP w Łodzi podkreślił, iż pierwszy raz w historii doszło do wspólnej prezentacji prac wykładowców Instytutu. Zaznaczył też że ideę pokazu - INDEPENDENT - rozumieć należy zarówno w kontekście rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jaki i podkreślenia nieskrępowanej wolności wypowiedzi artystycznej realizowanej poprzez ubiór.


Źródło: Ambasada RP w Oslo/ho

 

W Wilnie Święto Niepodległości w cieniu sytuacji na granicy

11.11.2021 14:59
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Wilnie odbyły się w cieniu sytuacji na granicach Polski i Litwy z Białorusią. Mimo, że na Litwie nie jest to dzień wolny od pracy, społeczność polska licznie zebrała się w Mauzoleum Matki i Serca Syna na Rossie.

Lwów: obchody 103. rocznicy Święta Niepodległości Polski

12.11.2021 12:36
We Lwowie uczczono 103. rocznicę Święta Niepodległości Polski. Pierwsza część uroczystości odbyła się w katedrze łacińskiej, a druga na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Ze względu na ograniczenia pandemiczne, tegoroczne obchody były skromniejsze.

Wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu w Solurze i Rapperswilu

12.11.2021 15:58
Ambasada RP w Bernie zorganizowała wyjątkowe lekcje historii i patriotyzmu, podczas których podkreślono zasługi polskiej emigracji w Szwajcarii dla odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach programu "Polacy światu" projekt "Polacy w Szwajcarii", przybliżono dokonania postaci takich jak Antoni Patek, Józef Wierusz-Kowalski, Ignacy Jan Paderewski, Gabriel Narutowicz, Ignacy Mościcki, Józef Maria Bocheński czy Stefan Kudelski -  ludzi, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój światowej kultury, nauki i techniki.