X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Festiwal kolęd i pastorałek w Mościskach na Ukrainie

20.01.2022 15:53
W Mościskach w obwodzie lwowskim odbył się festiwal kolęd i pastorałek. W miejscowym domu kultury wystąpiły zespoły parafialne z całego dekanatu - z Mościsk oraz pobliskich miejscowości - Krysowic, Strzelczysk, Pnikuta, Czyszek, Trzcieńca i Sądowej Wiszni. Kolędy brzmiały we własnych aranżacjach muzycznych po ukraińsku i po polsku.
Audio
  • Ukraina: Festiwal kolęd i pastorałek w Mościskach. Przygotował Eugeniusz Sało
  • Festiwal Kolęd i Pastorałek w Mościskach. Relacja Eugeniusza Sało [posłuchaj]
Festiwal Kolęd i Pastorałek w Mościskach
Festiwal Kolęd i Pastorałek w MościskachFoto: Andrzej Borysewicz/ Nowy Kurier Galicyjski

Śpiewanie kolęd jest tak bardzo mocno wpisane w polską tradycję, że kolędujemy aż do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego. I aby trwać w tej świątecznej atmosferze, w Mościskach, w obwodzie lwowskim, po raz pierwszy zorganizowano festiwal kolęd i pastorałek. W miejscowym domu kultury wystąpiły zespoły parafialne z całego dekanatu.

Wszystkich zebranych przywitał ks. Władysław Derunow, proboszcz parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach. – Na ziemi mościskiej w okresie Bożego Narodzenia jest pozdrowienia „Dzieciątko się nam narodziło – cały świat rozweseliło”. Tak odpowiadają na to powitanie – zaznaczył.

W wydarzeniu wziął udział konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Polonii i Polaków Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Dyplomata podkreślił, że niektóre kolędy i pastorałki można usłyszeć tylko w tych miejscowościach na ziemi mościskiej.

Podczas przeglądu kolęd i pastorałek wystąpiły zespoły parafialne z Mościsk oraz pobliskich miejscowości – Krysowic, Strzelczysk, Pnikuta, Czyszek, Trzcieńca i Sądowej Wiszni. Kolędy brzmiały we własnych aranżacjach muzycznych po polsku i po ukraińsku.


Festiwal Kolęd i Pastorałek w Mościskach Festiwal Kolęd i Pastorałek w Mościskach

– Zespół "Betlejem składa się od starszych do najmłodszych. Co rocznie dochodzą nowi uczestnicy, którzy grają i śpiewają na chwałę Panu – powiedziała Lilia Danyłko z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Krysowicach. – Przyjechaliśmy zaśpiewać kolędy i pastorałki "Wśród nocnej ciszy", "Chrystos sia rożdaje", "U temnoti nad mistom" i "Pastorałka od serca do ucha".

– Jest to takie swoje bogactwo lokalne. Jest taka kolęda „Betlejemskie pole” u nas bardzo często śpiewana w Mościskach czy na przykład zespół ze Strzelczysk tak bogato na swój sposób zaśpiewał, że do serca to dochodzi – powiedział Andrzej Kuper z parafii Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Mościskach.

– Ja też się uczę kolęd. Więc piękne one były takie, nigdy niesłyszane. Więc cel jest taki, aby zachować bogactwo, to dziedzictwo w tych ludziach, którzy oni otrzymali ze swoich domów czy parafii – podsumował ks. proboszcz Władysław Derunow.

W czasach sowieckich, aż do lat 90-ch XX wieku mieszkańcy pobliskich wiosek chodzili do klasztoru w Mościskach, który jako jedyny był otwarty. Idąc pieszo nawet kilkanaście kilometrów wspólnie kolędowali.


Festiwal Kolęd i Pastorałek w Mościskach Festiwal Kolęd i Pastorałek w Mościskach

– Kiedyś było tak, że przychodziliśmy do kościoła przede mszą i przez pół godziny kolędowaliśmy. To były różne kolędy, takie starodawnie, każdy starał się kolędować takie, których później nie było podczas mszy. Pomimo tego, że chodziliśmy siedem kilometrów pieszo, ale człowiek szedł z radością, bo to był okres świąteczny – podkreśliła Stanisława Koleśnicka, parafia Przenajświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi w Strzelczyskach.

Każdy zespół otrzymał pamiątkowy dyplom. Dzieci i młodzież z parafii przygotowały specjalne upominki dla wszystkich uczestników festiwalu kolędniczego. – Piękne aniołki, do tego coś słodkiego, więc mam nadzieje, że będzie to miła niespodzianka. Tak jak powiedział ksiądz proboszcz od serca do serca – podsumowała Teresa Kuc, parafianka z Mościsk.

Organizatorzy festiwalu kolęd i pastorałek już zaprosili wszystkie zespoły na kolejną edycję imprezy, za rok.

Eugeniusz Sało

Fot. Andrzej Borysewicz/ Nowy Kurier Galicyjski

 

Ruszył 3. Ogólnopolski Konkurs "Polskie serce pękło. Katyń 1940"

20.01.2022 13:30
Już po raz trzeci odbędzie się konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych uczelni wyższych pt. "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Prace plastyczne, literackie, teksty piosenek oraz scenariusze lekcji poświęconych jednej z najbardziej tragicznych kart w najnowszej historii Polskie można zgłaszać do 11 marca. Pomysłodawczynią konkursu jest Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a Polskie Radio jest jego współorganizatorem i patronem.

17 lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy"

20.01.2022 13:16
17 lat temu, 20 stycznia 2005 roku, zmarł Jan Nowak-Jeziorański, pisarz, polityk, żołnierz AK, legendarny "kurier z Warszawy", cichociemny. Po wojnie wieloletni dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.