X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pączek z marmoladą. "W Tłusty Czwartek staje się symbolem polskości"

24.02.2022 07:00
Mogą być z lukrem lub cukrem pudrem, posypane kruszoną czekoladą lub wiórkami kokosowymi. Najważniejsze żeby były na stole w Tłusty Czwartek, co poza granicami Polski wcale nie jest takie oczywiste. O ile Włosi mają tradycje karnawałowych wypieków, to już w Meksyku nie ma takiego zwyczaju. Jednak tam gdzie są Polacy, tam również zawędrował polski pączek z marmoladą lub wspomnienie o nim. - W Tłusty Czwartek pączek staje się symbolem polskości - przyznaje Sabina Poulsen, Polka z Wysp Owczych.
Audio
  • Sabina Poulsen z Wysp Owczych, Urszula Gołda z Rzymu, Aneta Malinowska z Bolonii oraz Kinga Berdzik de Ortiz z Meksyku o roli pączka z marmoladą w kształtowaniu polskiej tradycji Tłustego Czwartku opowiedziały Małgorzacie Frydrych.
Kinga Berdzik de Ortiz z córką Ludwiką i pączkami.
Kinga Berdzik de Ortiz z córką Ludwiką i pączkami.Foto: Kinga Berdzik de Ortiz

W zeszłym roku zabrałam moją córkę na poszukiwania tradycyjnie wypiekanych pączków na Wyspach Owczych. Kiedy udało się nam je wreszcie znaleźć, zabrałam się z entuzjazm do jedzenia. Na co moje dziecko zauważyło: mamo smakują ci, a mi nie bardzo. Wówczas zrozumiałam, że dla mnie ten smak pączka z marmoladą wiąże się z Polską, tradycją, rodziną. Z każdym kęsem czuję się jakbym siedziała w kuchni mojej mamy. I myślę, że każdy Polak żyjący na emigracji mnie zrozumie – podkreśla Sabina Poulsen.

W Rzymie, jak w całych Włoszech, tradycja karnawałowych wypieków jest bardzo rozbudowana. W zależności od regionu serwowane są smakołyki przygotowywane w głębokim oleju, na bogato, czyli smażone na smalcu z dodatkiem alkoholu. Faworki pod różnymi postaciami, w poszczególnych regionach są serwowane z lokalnymi dodatkami i mają swoje nazwy. Mamy długą listę pyszności zapewniających słodki smak włoskiego karnawału - mówi Urszula Gołda z Rzymu. Z kolei Aneta Malinowska, Polka mieszkają w Bolonii przyznaje, że w Polce przepadała za pączkami z marmoladą, które trudno dostać na terenie Włoch. Jednak w środkowej części Włoch są różne rodzaje pączków, dzięki czemu Tłusty Czwartek można celebrować po polsku.

W Meksyku niestety nie ma tradycji Tłustego Czwartku i jedzenia pączków. Zainicjowałam więc taki zwyczaj w mojej rodzinie i wśród znajomych. Co roku zamawiam pączki, nie są takie jak w Polsce, bliżej im do amerykańskich, ale są na stole. Spotykamy się z przyjaciółkami, Polkami mieszkającymi po sąsiedzku na kawie. Powiedziałam im, że tego dnia pączki są bez kalorii i możemy delektować się ich smakiem. Tak symbolicznie wracamy do domu, rodziców i Polski - wyjaśnia Kinga Berdzik de Ortiz.

Sabina Poulsen z Wysp Owczych, Urszula Gołda z Rzymu, Aneta Malinowska z Bolonii oraz Kinga Berdzik de Ortiz z Meksyku o roli pączka z marmoladą w kształtowaniu polskiej tradycji Tłustego Czwartku opowiedziały Małgorzacie Frydrych.