Polskie Radio
Section05
tłusty czwartek

Pączek z marmoladą. "W Tłusty Czwartek staje się symbolem polskości"

Mogą być z lukrem lub cukrem pudrem, posypane kruszoną czekoladą lub wiórkami kokosowymi. Najważniejsze żeby były na stole w Tłusty Czwartek, co poza granicami Polski wcale nie jest takie oczywiste. O ile Włosi mają tradycje karnawałowych wypieków, to już w Meksyku nie ma takiego zwyczaju. Jednak tam gdzie są Polacy, tam również zawędrował polski pączek z marmoladą lub wspomnienie o nim. - W Tłusty Czwartek pączek staje się symbolem polskości - przyznaje Sabina Poulsen, Polka z Wysp Owczych.
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek karnawał pączki faworki słodkości Rzym Bolonia Włochy Wyspy Owcze Meksyk tradycja smak Małgorzata Frydrych

Pączki od Zagoździńskich. "Najlepsze na świecie" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

W polskiej tradycji "tłusty czwartek", to j tak ważny dzień, że nawet osoby na diecie sięgają wtedy po pączka. Zgodnie z tradycją, każdy powinien zjeść chociaż jednego pączka, aby przez cały rok nie opuszczało go szczęście. W Warszawie stoi się tego dnia w kilometrowej kolejce po pączki od Zagoździńskich. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż tłusty czwartek pączki cukiernia Urszula Żółtowska-Tomaszewska

W oczekiwaniu na tłusty czwartek. W kuchni bez grzechu

Czy pamiętacie, że najbliższy czwartek, 24 lutego, to tłusty czwartek? Tak, tak – tego dnia zaczyna się ostatni tydzień tegorocznego karnawału. I zgodnie z tradycją wtedy możemy sobie trochę kulinarnie pofolgować. Oczywiście najważniejsze są pączki i faworki, czyli chrust. Ale obok tego są też inne propozycje i możliwości, bo liczy się przecież dobra zabawa!
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo kuchnia polska tłusty czwartek pączki kulinaria Anna Popek Trójka

Historia karnawału i postu. Prof. Dumanowicz: pączek dawał nadzieję, że po poście do niego wrócimy

- Pączek był wielkim smakołykiem. Żegna on karnawał dlatego, że pączek i takie ciasta były smażone w tłuszczu i to głównie w tłuszczu zwierzęcym. Tłuszcz był drogi, więc pączek i rytuał jego zjedzenia dawał nadzieję, że jeszcze kiedyś do tego wrócimy - powiedział o historii i symbolice tłustego czwartku prof. Jarosław Dumanowicz, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek karnawał Wielki Post symbole Wielkanoc historia Polski HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24