Redakcja Polska

W Wilnie zakończyły się letnie półkolonie dla dzieci z polskich rodzin na Litwie

12.08.2022 17:03
W Wilnie zakończyły się kolejne letnie półkolonie "Wakacje w mieście". Są one organizowane przez Dom Kultury Polskiej dla dzieci z polskich rodzin na Litwie.
Audio
  • W Wilnie zakończyły się letnie półkolonie dla dzieci z polskich rodzin na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego
Uczestniczy wileńskich Wakacji w Mieście
Uczestniczy wileńskich "Wakacji w Mieście"fot. ZW.lt/ Bartosz Frątczak

Jak mówi Polskiemu Radiu dyrektor placówki Artur Ludkowski, jest to jedna z niewielu tego typu inicjatyw w Wilnie. - Ma bardzo wielkie znaczenie, że te półkolonie odbywają się w języku polskim. Dzieci mają frajdę, gdyż są tutaj zajęcia językowe i historyczne - wyjaśnia. W czasie półkolonii dzieci zapewniona jest też fachowa opieka pedagogiczna. Przygotowany został różnorodny program, na który składają się nie tylko zajęcia po polsku, ale też wycieczki po Wilnie i Wileńszczyźnie.

Liczba miejsc na półkoloniach była ograniczona. Bożena Mieżonis, koordynatorka projektów Domu Kultury Polskiej w Wilnie, mówi, że zainteresowanie wydarzeniem z roku na rok jest coraz większe. - Przez internet na pierwszy turnus zarejestrowało się w ciągu minuty ponad 80 osób. Później było podobnie - wyjaśnia Mieżonis. W tym roku w półkoloniach wzięło w sumie udział 240 dzieci.


Posłuchaj
00:47 11887393_1.mp3 W Wilnie zakończyły się letnie półkolonie dla dzieci z polskich rodzin na Litwie. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Koordynatorka projektów DKP apeluje do innych organizacji polskich na Litwie o organizowania letnich zajęć dla dzieci, gdyż "cieszą się one ogromną popularnością, a my nie jesteśmy w stanie zapewnić miejsca wszystkim chętnym".

Półkolonie DKP "Wakacje w Mieście" i zajęcia edukacyjne zostały zorganizowane przy wsparciu finansowym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą 2022”, Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz Samorządu miasta Wilna.

IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Polonia

Orlen rozpoczął realizację największej inwestycji w rafinerii w litewskich Możejkach

12.08.2022 16:45
W litewskiej rafinerii w Możejkach, należącej do PKN Orlen, rozpoczęła się budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy. Dzięki tej inwestycji firma będzie mogła ograniczyć przerób ropy naftowej, ale nie zmniejszy poziomu produkcji paliw.

Mija 14 lat od wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w stolicy Gruzji

12.08.2022 16:21
12 sierpnia 2008 roku, od 5 dni gruzińska armia odpierała ataki rosyjskiego najeźdźcy. Od początku gruzińsko - rosyjskiej wojny o Osetię Południową, prezydent Lech Kaczyński apelował do krajów Unii Europejskiej o wsparcie dla Gruzinów. 

Lume Label - znaczniki luminescencyjne dla zielonej przyszłości

12.08.2022 16:36
Ekologiczne rozwiązanie proponowane przez polski startup to system oznaczeń na opakowania, który ma ułatwić sortowanie odpadów.