Redakcja Polska

Lume Label - znaczniki luminescencyjne dla zielonej przyszłości

12.08.2022 16:36
Ekologiczne rozwiązanie proponowane przez polski startup to system oznaczeń na opakowania, który ma ułatwić sortowanie odpadów.
Audio
  • Profesor Joanna Ortyl dyrektor ds. technologii i rozwoju produktu w polskim startupie Lume Label [POSŁUCHAJ]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePixabay

Startup Lume Label dostarcza technologię znakowania oraz automatycznego sortowania opakowań. Proces polega na dostarczaniu luminescencyjnych markerów molekularnych do zakładów poligraficznych, które na etapie zadruku powierzchni opakowania, dodawane są do bazowych lakierów lub farb standardowo stosowanych w procesie produkcyjnym. Proponowane przez Lume Label doświadczenia mają umożliwić skuteczniejsze odzyskiwanie materiałów przetwarzalnych, a także dostosowanie się producentów do nowych przepisów, kładących nacisk na ekologiczność opakowań.

Z profesor Joanną Ortyl, dyrektor ds. technologii i rozwoju produktu w polskim startupie Lume Label, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: recycling ekologia

Sztuczna inteligencja z Polski w służbie sadowników z całego świata

01.08.2022 15:37
Nowoczesne rozwiązanie polskiej firmy Ribes Technologies ma ułatwić, a docelowo także zautomatyzować, proces oprysków krzewów i drzew owocowych.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy dla firm w związku z wojną na Ukrainie

08.08.2022 13:22
Komisja Europejska zatwierdziła w poniedziałek polski program pomocy publicznej w wysokości 140 mln euro dla firm w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. W ramach programu wsparcie przyjmie formę bezpośrednich dotacji i pożyczek.

Ceny paliw w Polsce: utrzymuje się trend spadkowy. Takiej sytuacji nie było od kwietnia

11.08.2022 15:51
Na rynku paliw utrzymuje się trend spadkowy. W tym tygodniu po raz pierwszy od kwietnia cena popularnej "95" powędrowała w hurcie oferowanym przez Orlen poniżej 6 tys. złotych za metr sześcienny. Znajduje to oczywiście odzwierciedlenie na stacjach paliw. Jak długo utrzyma się trend spadkowy?

Orlen rozpoczął realizację największej inwestycji w rafinerii w litewskich Możejkach

12.08.2022 16:45
W litewskiej rafinerii w Możejkach, należącej do PKN Orlen, rozpoczęła się budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy. Dzięki tej inwestycji firma będzie mogła ograniczyć przerób ropy naftowej, ale nie zmniejszy poziomu produkcji paliw.