Redakcja Polska

Debata o przyszłości Ukrainy w polskim konsulacie w Nowym Jorku

01.03.2023 09:35
Scenariusze dla Ukrainy w celu jej zwycięstwa i odbudowy - to tytuł wtorkowej debaty z udziałem polskich, ukraińskich i amerykańskich panelistów na temat przyszłości kraju, napadniętego przez Rosję. Miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku.
Zniszczony po rosyjskim ataku blok w Dnieprze
Zniszczony po rosyjskim ataku blok w DnieprzeAbaca Press / Forum

Spotkanie poświęcone było ofiarom brutalnej napaści Rosji, stratom ekonomicznym jakie poniosła Ukraina, jak też konsekwencjom wojny dla układu gospodarczego naszego globu. Mówcy rozważali nawet potencjalną możliwość wybuchu III wojny światowej.

Uczestnicy spotkania zastanawiali się m.in. nad sposobami takiego zaangażowania m.in. Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, aby nie dopuścić do hekatomby, porównywalnej z tym, co stało się w 1939 roku.

Dyskusja obejmowała także problematykę dalszego wspierania Ukrainy, w tym mobilizowanie m.in. polityków amerykańskich, aby nie zaprzepaścić dotychczasowych, osiągniętych kosztem ogromnego poświęcenia, sukcesów tego kraju w batalii z Putinem i doprowadzić do odzyskania utraconych terytoriów.

- Najważniejsze jest to, aby Stany Zjednoczone, elity nowojorskie i Polonia wciąż pamiętały o toczącej się wojnie. Jej konsekwencje będą odczuwane wszędzie, w tym także w Ameryce. Jeśli Ukraina zakończy wojnę jako państwo niezależne, z bezpiecznymi granicami może osiągnąć bardzo wysoki wzrost gospodarczy, przystąpić do jednolitego rynku europejskiego, organizacji gospodarczych świata zachodniego, a w przyszłości także Unii Europejskiej - podkreślił dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Piotr Arak.

Jak zauważył, jeśli Ukraina nie przetrwa, mogłoby to oznaczać zakłócenie porządku całego świata. Prawdopodobne jest, dodał, wyłonienie się wówczas kolejnych agresorów i rewizja granic.

W dyskusji, której moderatorem był analityk geopolityczny Harley Lipman, brali też udział prof. Columbia Business School Tania Babina, dyrektor ds. strategii Banku Gospodarstwa Krajowego Kamil Kamiński i profesor Marist College Andrew Kostenko.

Organizatorami sesji był PIE, Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku , Fundacja im. A. J. Sterna oraz organizacja charytatywna Nova Ukraine.

Konsul Stanisław Starnawski za najbardziej istotne uznał dwa podstawowe wymiary wtorkowej debaty. - Po pierwsze wymiar moralny, a myślę, że wszyscy mamy moralny obowiązek wspierać Ukrainę w wojnie. Drugi wymiar ma charakter gospodarczy, ponieważ w dniu, w którym wojna się skończy, a mamy nadzieję, że absolutnym zwycięstwem Ukrainy, staniemy przed prawdopodobne najważniejszym pytaniem polityki rozwoju tej dekady: jak skutecznie odbudować Ukrainę gospodarczo i jej społeczeństwo obywatelskie - przewidywał Starnawski.


PAP/dad

Białoruś: zamalowano fresk "Cud nad Wisłą" w kościele w Sołach

28.02.2023 16:07
Z rozkazu administracji białoruskiej został zamalowany fresk "Cud nad Wisłą" w kościele w Sołach na Grodzieńszczyźnie. Powiadomił o tym portal "Głos znad Niemna".

W Parlamencie Europejskim wystawa poświęcona stratom Polski w czasie II wojny światowej

28.02.2023 17:56
"Polska jedna z ofiar II wojny światowej w Europie" - to tytuł wystawy, która stanęła w Parlamencie Europejskim. Ekspozycję planszową poświęconą stratom Polski przygotowało Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a została ona zorganizowana z inicjatywy europosła Ryszarda Legutki.

REDAKCJA POLSKA Aktualności 28 lutego godz. 17:30

28.02.2023 17:30