Redakcja Polska

W Ogrodach Watykańskich posadzono drzewko zaszczepione przez Józefa Ulmę

06.03.2024 15:30
Z okazji osiemdziesiątej rocznicy śmierci rodziny Ulmów, zamordowanej przez Niemców za ukrywanie żydowskich sąsiadów, w papieskiej audiencji ogólnej udział wzięła delegacja Podkarpacia.
Audio
  • W Ogrodach Watykańskich posadzono drzewko zaszczepione przez Józefa Ulmę [posłuchaj]
Ogrody Watykańskie
Ogrody Watykańskiewikimedia.commons/fot.Eivind Mikkelsen

W Ogrodach Watykańskich odbyła się w środę ceremonia posadzenia jabłonki, zaszczepionej przez błogosławionego Józefa Ulmę. Uroczystość odbyła się w związku ze zbliżającą się 80.rocznicą śmierci błogosławionej rodziny Ulmów.

24 marca 1944 roku w Markowej Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z siedmiorgiem dzieci zostali rozstrzelani przez Niemców za to, że w swoim domu ukrywali ośmioro Żydów. 10 września zeszłego roku odbyła się beatyfikacja rodziny męczenników. 

Jabłonka w Ogrodach Watykańskich przypomina o tym, że urodzony w 1900 roku Józef Ulma był sadownikiem. Ukończył szkołę rolniczą i z żoną założył nowoczesne gospodarstwo rolne. Hodował pszczoły i jedwabniki, a sukcesy odniósł prowadząc szkółkę drzewek owocowych. Rozpowszechnił wśród sąsiadów praktykę szczepienia jabłoni.

W uroczystości uczestniczyli ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Odmiana jabłoni nazywa się Glogierówka, na cześć historyka i archeologa Zygmunta Glogera.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział podczas ceremonii, że rodzina Ulmów dała "przykład miłości ewangelicznej, przeżywanej do końca, aż do daru z życia". "To wzór dla nas wszystkich, także w czasach, w których żyjemy" - stwierdził sekretarz stanu.

Przypomniał, że papież Franciszek uznał śmierć Ulmów za męczeństwo. "Ulmowie wyróżniali się ewangeliczną prostotą" - podkreślił kardynał Parolin. Zaznaczył zarazem, że Józef Ulma był prawdziwą osobowością, innowatorem. Dodał: "Oddajemy hołd tym wszystkim, którzy udzielali pomocy prześladowanym podczas wojny". 

Minister Ignaczak-Bandych odczytała list od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przywołał wypowiedź świętego Jana Pawła II: "Zło nie będzie miało ostatniego słowa". Duda przypomniał, że w czasie wojny "Polacy otwierali serca i domy" przed Żydami. "Historia tego męczeństwa przejmuje grozą, ale jest to przede wszystkim opowieść o miłości przezwyciężającej strach" - napisał prezydent RP.

Po środowej audiencji generalnej przedstawiciele polskiej delegacji wręczyli papieżowi obraz z wizerunkiem błogosławionej rodziny Ulmów, namalowany przez Marię Monikowską-Tabisz.

PAP/IAR/ks

"Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Uroczysta premiera filmu w Rzymie

15.09.2023 09:51
W rzymskiej Bazylice św. Piotra w Okowach odbyła się premiera filmu TVP Polonia "Przykazanie miłości. Historia rodziny Ulmów z Markowej". Obecna na premierze marszałek Sejmu Elżbieta Witek podkreślała, że błogosławiona rodzina Ulmów to symbol prawdziwej miłości do drugiego człowieka.

Polonijne portale włączają się w akcję "Opowiadamy Polskę Światu". Publikują teksty o rodzinie Ulmów

16.09.2023 13:27
Cieszy nas tak duże włączenie się Polonii we wspólne "Opowiadanie Polski światu". I to nie tylko Polonia amerykańska w Chicago, po ukazaniu się naszych materiałów w blisko milionowym nakładzie w weekendowym "The Chicago Tribune', ale Polonia we Włoszech, we Francji, w Norwegii, w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, na Litwie, czy w Grecji - skomentował dla PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów. Najnowsza odsłona akcji dotyczy historii rodziny Ulmów, która została zamordowana przez niemieckich okupantów za ukrywanie Żydów w czasie II wojny światowej. 10 września odbyła się uroczystość ich beatyfikacji.

Błogosławiona Rodzina Ulmów będzie Patronem Województwa Podkarpackiego

23.12.2023 17:37
Dziennik regionalny "Nowiny" informuje, że radni sejmiku obradujący w Rzeszowie jednogłośnie przez aklamację przyjęli uchwałę, aby ustanowić błogosławioną Rodzinę Ulmów Patronem Województwa Podkarpackiego. Z taką inicjatywą wystąpiła Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Fundacji Katolickich Diecezji Rzeszowskiej.

IPN opublikował pierwszy odcinek cyklu filmowego o Polakach ratujących Żydów

26.01.2024 13:40
Pierwszy odcinek cyklu filmowego "Nie tylko Ulmowie" można obejrzeć od piątku na kanale IPNtv. Film "Czerwone korale" przedstawia jedną z najkrwawszych zbrodni niemieckich dokonanych na Polakach ratujących Żydów.