Marszałek Senatu powiedziała, że podczas spotkania z szefową łotewskiego Sejmu poruszone zostały kwestie bezpieczeństwa energetycznego, militarnego oraz ekologicznego. "Rozmawialiśmy sporo o Bałtyku, który jest teraz morzem strefy natowskiej. Problemy z nim są różne. Rozmawialiśmy też o możliwości lepszej współpracy parlamentarnej" - wyjaśniła Małgorzata Kidawa-Błońska.
"Umówiliśmy się na wspólne pilnowanie spraw dotyczących wsparcia Ukrainy. Chcemy jako nasza część Europy mówić o tym państwie jednym głosem. Jeżeli rozmawiamy o pokoju dotyczącym Ukrainy to musi się to odbywać w porozumieniu z Ukrainą. Nie można rozmawiać o tym bez Ukrainy" - dodała marszałek.
Według Małgorzaty Kidawy-Błońskiej rozmowa z przewodniczącą Sejmu Łotwy była bardzo dobra i ciekawa. "Właściwie we wszystkich sprawach myślimy w bardzo podobny sposób, widzimy te same zagrożenia, te same niebezpieczeństwa i wspólnie działamy" - dodała.
Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska odwiedziła też żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonujących w bazie Adażi na Łotwie. "Cieszę się, że polski kontyngent jest doceniony, szanowany, a ocena polskich żołnierzy jest bardzo wysoka" - podkreśliła.
W drugim dniu wizyty na Łotwie marszałek złoży wieńce przy grobie uznanej na Łotwie polskiej działaczki Ity Kozakiewicz. Po południu Małgorzata Kidawa-Błońska spotka się z przedstawicielami Związku Polaków na Łotwie i weźmie udział w pochodzie Ulicy Warszawskiej w Dyneburgu na wschodzie kraju. Wydarzenie organizowane jest każdego roku przez miejscową społeczność polską z okazji Dnia Polonii i Polaków z Granicą.
Dyneburg jest drugim co do wielkości miastem na Łotwie i największym skupiskiem ludności polskiej w tym kraju. Mieszka w nim około 20 tysięcy naszych rodaków.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską i Robertem Tyszkiewiczem, koordynatorem ds. Polonii i Polaków za granicą Senatu RP.