W ciągu trzech najbliższych dni w kampusie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wezmą udział w spotkaniach integracyjnych, warsztatach, koncertach. Chcą poznać swoich rówieśników z innych krajów, poznać swoje korzenie, może miejsce na dalsze życie.
Wydarzenie swoim patronatem objęła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, która podkreśla, że to okazja pokazania Polski, może związania z nią przyszłości.
- Powinni zobaczyć jakim wspaniałym krajem jest Polska. Krajem, do którego warto przyjeżdżać, z którego można być dumnym, w którym można studiować. Może jak przekonają się jak wspaniała jest Polska, będą chcieli tutaj spełniać się zawodowo. A jeżeli jednak wybiorą ten kraj, w którym żyją teraz, żeby byli dobrymi ambasadorami Polski, żeby mieli silne związki z naszym krajem i chcieli działać dla Polski - mówiła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.
– W Senacie RP wielokrotnie myśleliśmy o tym, co zrobić, aby młodzi ludzie z polskimi korzeniami przyjechali do Polski, żeby się poznali, ale także żeby zobaczyli jak pięknym krajem jest Polska. Żeby pomyśleli, że warto tu studiować, może warto tu się zakochać, może warto tu prowadzić własną firmę. Dziś marzenia się spełniają – powiedziała Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, do uczestników Pierwszego Światowego Spotkania Młodej Polonii - Polonia_Camp 2025.
W uroczystej inauguracji udział wzięli również: Henryka Mościcka-Dendys, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; Izabela Ziętka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej; parlamentarzyści, posłowie i senatorowie. Obecne były także władze i przedstawiciele uczelni wyższych, w tym prof. Marta Mendel, Prorektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu.
Uroczystą inaugurację rozpoczęło wspólne zaśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. Gen. Józefa Wybickiego pod kierownictwem dowódcy – kapelmistrza majora Mariusza Żelazka. Następnie młodzież z 46 krajów świata połączyła się w wielobarwnym korowodzie, tańcząc poloneza, którego otworzył Zespół Pieśni i Tańca Wisła z Kurytyby, pod kierownictwem Lourival De Araujo Filhoy oraz instruktorki Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Celem wydarzenia jest zarówno integracja młodego pokolenia Polaków i Polonii mieszkających poza granicami Polski, wzmocnienie więzi z Ojczyzną, pogłębienie tożsamości narodowej, znajomości polskiej kultury i języka, jak również poznanie możliwości edukacyjnych czy rozwoju biznesu w Polsce.
Organizatorem Polonia Camp 2025 jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" oraz Instytut Spraw Publicznych.
Polskie Radio dla Zagranicy jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Zapraszamy do wysłuchania relacji Haliny Ostas, z otwarcia Polonia Camp 2025, z udziałem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, marszałek Senatu, Henryki Mościckiej-Dendys, wiceminister spraw zagranicznych oraz uczestników Polonia Camp.