Redakcja Polska

Białoruś: władze likwidują organizację społeczną "Polska Macierz Szkolna" w Grodnie

13.09.2022 14:24
Władze białoruskie likwidują stowarzyszenie "Polska Macierz Szkolna" w Grodnie - podało Radio Swaboda. Jest to jedna z najstarszych organizacji polskich na Białorusi, założona w 1995 roku.
Siedziba Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi
Siedziba Polskiej Macierzy Szkolnej na BiałorusiWłodzimierz Pac, Polskie Radio

Przy grodzieńskiej siedzibie Macierzy Szkolnej działa Uniwersytet Trzeciego Wieku, Wspólnota "Młoda Polonia", Klub Stypendystów "Semper Polonia" i Klub Kobiet "Grodnianka". Szkoła Macierzy w Grodnie jest jedną z największych polskich szkół społecznych w świecie.

Represje przeciwko Macierzy Szkolnej rozpoczęły się w ubiegłym roku, kiedy za rzekomą "nielegalną działalność" organizacja została ukarana dużą grzywną, a urząd podatkowy naliczył pół miliona rubli dodatkowych podatków.

Sąd Najwyższy Białorusi rozpoczął postępowanie ws. likwidacji organizacji.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś Polacy na Białorusi

"To przełomowa ofensywa". Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w o sukcesach armii Ukrainy

13.09.2022 11:43
Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz nie ma wątpliwości co do sukcesów Ukrainy: to przełomowa ofensywa - czytamy we wtorkowym wydaniu "Super Expressu". Pytany "czy ofensywa Ukraińców i wyzwalanie okupowanych przez Rosję terenów, to przełom w tej wojnie, która może doprowadzić do całkowitego wyparcia Rosjan z terytorium Ukrainy, czy na razie jest to rzecz tylko o propagandowym znaczeniu", Skurkiewicz powiedział: "Bez wątpienia to przełom".

Niemieccy giganci produkują broń dla Rosji? Szokujący raport Euromaidan Press

13.09.2022 12:01
Niemieckie firmy Walter, Schunk i Kemmler mimo zachodnich sankcji nadal współpracują z reżimem Władimira Putina, dostarczając nowoczesne technologie służące naprawie i produkcji sprzętu wojskowego – podał portal TVP.Info powołując się na Euromaidan Press.

Kolejowy projekt CPK. Tunel pod Zamościem i połączenie ze Lwowem i Kijowem

13.09.2022 13:47
100-km odcinek linii kolejowej Trawniki - Bełżec planowany w ramach budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego zostanie wydłużony do granicy z Ukrainą. Jeszcze w tym roku nastąpi wybór wariantu inwestorskiego dla tzw. szprychy CPK nr 5 – poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki CPK w Zamościu.