Redakcja Polska

XXV Forum Polonijne. Minister Jan Dziedziczak: emigracja to droga pełna trudów

30.04.2023 12:30
W Toruniu odbyło się XXV Forum Polonijne, zorganizowane pod hasłem "Moja droga do Polonii i Wiary". W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu rodaków z Europy, Australii, Ameryki Północnej i Południowej.
Audio
  • XXV Forum Polonijne w Toruniu. Relacja Halina Ostas [posłuchaj]
Jan Dziedziczak podkreślił, że relacje przedstawicieli Polonii pokazują, iż emigracja to droga pełna trudów
Jan Dziedziczak podkreślił, że relacje przedstawicieli Polonii pokazują, iż emigracja to droga pełna trudówPAP/Mikołaj Kuras

Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak podkreślił, że relacje przedstawicieli Polonii pokazują, iż emigracja to droga pełna trudów.

- Podsumowując Forum, należy powiedzieć, że z niego przebijało dużo trudnych momentów. To znaczy wyjazd nawet do bogatego kraju, łatwego życia - welfare state - jest obarczony bardzo wysoką ceną. Nie wiem czy jest to recepta na szczęście.

Więc jeśli ktoś zastanawia się nad wyjazdem za granicę na zawsze - to odradzam. Zostańmy w Polsce, to jest znakomite miejsce do życia, a wszystkich rodaków z zagranicy zapraszamy do domu - do Polski - apelował minister Jan Dziedziczak.

Jak dodał Jan Dziedziczak, opowiedziane przez uczestników Forum historie za kilkadziesiąt będą ważnym świadectwem przebytej przez nich drogi.

Jak ocenił, Forum było doskonałym narzędziem skomunikowania potrzeb i rozwiązań Polonii.

- Forum to znakomite narzędzie dialogu i rzeczywiście pierwsze dwa dni były bardzo owocne, mieliśmy z jednej strony możliwość przedstawienia naszych rozwiązań i propozycji, ale także i wysłuchania historii życia naszych rodaków - co traktujemy jako bardzo ważne narzędzie archiwalne - wyjaśniał.

Złoty środek

Dyskutowano też na temat narzędzi, które państwo polskie powinno stwarzać dla tych, którzy zdecydują się na powrót do kraju.

- To nie jest proste zagadnienie, bo musimy znaleźć złoty środek między zachętami i przywilejami dla wracających do kraju Polaków - nam bardzo zależy, żeby oni wracali - a interesem Polaków, którzy nigdy z Polski nie wyjechali. Nie może być tak, że Polacy z kraju będą mieli gorzej, więc tu trzeba znaleźć złoty środek - a padały bardzo ciekawe pomysły. Myślę, że wypracujemy to w taki sposób, żeby nikt nie tracił a obie strony zyskiwały - podkreślił pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Dzień Polonii 

Organizatorami Forum byli: Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

2 maja obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą, święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości.

Tego samego dnia obchodzony będzie Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

IAR/ho

USA: Urszula Dudziak i Waldemar Dąbrowski nagrodzeni za wkład w promocję polskiej muzyki na świecie

24.04.2023 11:07
Fundacja Kościuszkowska przyznała Medale Uznania wokalistce Urszuli Dudziak i dyrektorowi generalnemu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemarowi Dąbrowskiemu, zaliczając ich do czołowych postaci kształtujących wizerunek polskiej muzyki na świecie. Wyróżnienia wręczono w sobotę w Nowym Jorku, podczas 86. Charytatywnego Balu Fundacji Kościuszkowskiej (FK).

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą. Rząd chce wprowadzić nowe odznaczenie

26.04.2023 13:37
Ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji. Wyróżnienie ma być przyznawane m.in. za szczególne zasługi w zakresie umacniania polskiej tożsamości narodowej.

Wielka Brytania: prawie sto wydarzeń w ramach 7. edycji Polish Heritage Days

27.04.2023 15:01
Dziewięćdziesiąt pięć wydarzeń w 62 miastach i miasteczkach Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej odbędzie się w ramach tegorocznej, siódmej już edycji Polish Heritage Days - ogłosiła w czwartek ambasada RP w Londynie.