Redakcja Polska

Sobotnia Szkoła Sióstr Dominikanek w Żółkwi w Ukrainie

18.05.2023 13:00
Od ponad 20 lat w Żółkwi w obwodzie lwowskim działa Sobotnia Szkoła Sióstr Dominikanek. W jednej z najprężniej działających szkół w tym mieście uczy się prawie 200 uczniów.
Audio
  • Sobotnia Szkoła Sióstr Dominikanek w Żółkwi. Materiał przygotował Eugeniusz Sało
Siostry Dominikanki prowadzą szkołę w Żółkwi od ponad 20 lat
Siostry Dominikanki prowadzą szkołę w Żółkwi od ponad 20 latFot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski

Sobotnia Szkoła Sióstr Dominikanek w Żółkwi jest jedną z najpopularniejszych placówek oświatowych w mieście. Każdego roku do pierwszej klasy zgłasza się więcej dzieci, niż siostry mogą przyjąć. Nawet teraz, w czasie wojny, uczy się tu 30 pierwszoklasistów. Łącznie do szkoły uczęszcza ponad 160 dzieci. 


Posłuchaj
05:24 Sobotnia Szkoła Sióstr Dominikanek w Żółkwi_PRdZ.mp3 Sobotnia Szkoła Sióstr Dominikanek w Żółkwi. Materiał przygotował Eugeniusz Sało

 

– Ze względu na wojnę nie pracujemy teraz przy klasztorze, tylko w szkole państwowej. Uczniowie mają dwie godziny języka polskiego i godzinę katechezy – powiedziała s. Sara Łakoma ze Zgromadzenia Sióstr Św. Dominika w Żółkwi. – Staramy się wychowywać ich w duchu chrześcijańskim, pokazywać im to, co piękne, choć czasem alarm przerywa nam pracę, schodzimy do schronów, ale pracujemy dalej. Chętnych do nauki jest wielu. Dzieci, jak to dzieci, jedni uczą się dobrze, inni uczą się troszeczkę mniej, ale chcemy dać im taką radość bycia ze sobą i być z nimi w takim normalnym życiu. Mimo że oni myślami często są gdzieś daleko na wschodzie, często są z wojną, to jednak chcemy, żeby ich przyszłość była budowana na wartościach. Chcemy ich tego uczyć – dodała siostra dominikanka.


Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski Fot. Karina Wysoczańska/ Nowy Kurier Galicyjski

Do szkoły uczęszczają dzieci w różnym wieku, różnych narodowości i wyznań. Przychodzą tu by razem odkrywać zawiłości polszczyzny, uczyć się religii i po prostu być ze sobą. Aktywnie biorą udział w olimpiadach i konkursach językowych. Często są też ich laureatami.

– Tutaj jest bardzo ciekawie. Lubię uczyć się polskiego i dowiadywać się więcej o Jezusie. Jest tu lepiej niż w zwykłej szkole. Mamy trzy lekcje dziennie. A w zwykłej szkole mamy aż sześć lekcji, na których chce mi się spać – powiedziała Olenka, uczennica sobotniej szkoły.

– Podoba mi się tu taka miłość i przyjaźń od sióstr. Czuje się tu bardzo dobrze. Są tu miłe dzieci, jest wesoło i przyjemnie – podzieliła się wrażeniami Waleria, uczennica szkoły w Żółkwi.

Po wybuchu wojny uczniowie tej szkoły zaangażowali się też w pomoc uciekinierom wojennym. W pierwszych dniach rosyjskiej inwazji młodzież przygotowywała gorące posiłki na granicy. Teraz przy klasztorze sióstr dominikanek pomagają też rozdawać pomoc humanitarna najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta.

 

Eugeniusz Sało

dad

Rewolucje naukowe na 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

20.05.2023 10:00
W sobotę, 27 maja w godz. 11.00 – 20.00 na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Rewolucje Naukowe”. Na uczestników czeka mnóstwo ciekawych i czasem zaskakujących pokazów naukowych oraz wiele atrakcji, m.in. możliwość zobaczenia robota humanoidalnego czy stworzenie mapy 2D i 3D lodowców. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

"Rosja nie potrzebuje pokoju, Rosja potrzebuje czasu". Zełenski przemówił na konferencji "Strategic Ark"

18.05.2023 12:46
- Nie mamy prawa dać się zwieść, gdy Rosja będzie mówiła o "pokoju i dyplomacji" - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który połączył się zdalnie z konferencją "Strategic Ark" Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. W Warszawie spotkali się politycy, eksperci i dowódcy wojskowi z całego świata, aby dyskutować o zagrożeniach na arenie międzynarodowej.