Redakcja Polska

Polsko-szkocka wymiana kulturowa czyli Polish-Scottish Mini Festival 2024

23.02.2024 09:50
Polish Association Aberdeen zaprasza wszystkich Polaków mieszkających w Szkocji na wyjątkowy cykl wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w ramach siódmej edycji Polish-Scottish Mini Festival. 
Audio
Plakat promujący wydarzenie
Plakat promujący wydarzeniePolish-Scottish Mini Festival

Kolejnym wydarzeniem w ramach festiwalu będzie nowa sekcja programowa pod nazwą "Weekend of Polish Cinema with International Film Festival Tofifest", która powstała w partnerstwie z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Tofifest z Torunia. Wydarzenie odbędzie się w dniach 1 – 3 marca.

International Film Festival Tofifest to uznany na mapie kraju i Europy festiwal filmowy, prezentujący kino autorskie i nieszablonowe. Dzięki współpracy z Festiwalem Tofifest – oficjalnym Partnerem wydarzenia, tegoroczny program Polish – Scottish Mini Festival poszerzył swój program o nowe filmowe pasmo tematyczne.

Gościem tegorocznego wydarzenia będzie wybitny polski reżyser i scenarzysta filmowy Jan Komasa. 

Jan Komasa jest wielokrotnie nagradzanym polskim reżyserem, który ma na swoim koncie filmy fabularne, dokumentalne, reklamowe i teledyski. Ten niezwykle utalentowany twórca był wielokrotnie nagradzany na wielu najważniejszych festiwalach filmowych w Polsce i na świecie.

Jego filmy były prezentowane i wyróżniane m.in. na festiwalach: w Wenecji, w Chicago, w Tribece, w Los Angeles, w Palm Springs, w Nowym Jorku, w Paryżu, w Mińsku czy w Luksemburgu, i na wielu innych. Film Jana Komasy pt. "Boże Ciało" był polskim kandydatem do nagrody Oscara Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej.

Ponadto był również nominowany do Nagrody Hiszpańskiej Akademii Filmowej – nagrody Goya, Francuskiej Akademii Filmowej do nagrody Cezara oraz Europejskiej Nagrody Filmowej.

W ramach programu zaprezentowane zostaną trzy filmy reżysera, wśród których znajdą się "Miasto 44", "Sala samobójców. Hejter" oraz "Boże Ciało". 

W ramach programu filmowego odbędzie się masterclass i spotkanie reżysera ze studentami na University of Aberdeen w piątek, 1-go marca. Wydarzenia na uniwersytecie odbędą się dzięki partnerstwu z ‘Elphinstone Institute’ oraz ‘Film and Visual Culture’.

O festiwalu, ale też o polskiej społeczności w Aberdeen, mówi Mateusz Lagoda z Polish Association Aberdeen, w rozmowie z Katarzyną Semaan.

źródło: mat.organizatora/ks

Polskie ślady w Szkocji. Jubileusz Fundacji Feniks, która dba o zdrowie psychiczne polskiej mniejszości

24.03.2023 19:00
W poszukiwaniu polskich śladów w Szkocji zaglądamy do Edyndburga. Od 15 lat działa tam bowiem Fundacja Feniks. To polska organizacja niosąca pomoc psychologiczną Polakom, ale też innym emigrantom z Europy Środkowo-Wschodniej.

Wielka Brytania: prawie sto wydarzeń w ramach 7. edycji Polish Heritage Days

27.04.2023 15:01
Dziewięćdziesiąt pięć wydarzeń w 62 miastach i miasteczkach Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej odbędzie się w ramach tegorocznej, siódmej już edycji Polish Heritage Days - ogłosiła w czwartek ambasada RP w Londynie.

Polskie ślady w Szkocji. Wystartowała kampania #WiemKimJestem

10.11.2023 15:24
8 listopada, z inicjatywy Konsulatu Generalnego w Edynburgu oraz Stowarzyszenia Edus, rozpoczęła się kampania zachęcająca polskich rodziców do zapisywania dzieci do szkół polonijnych.