Redakcja Polska

Polskie ślady w Szkocji. Jubileusz Fundacji Feniks, która dba o zdrowie psychiczne polskiej mniejszości

24.03.2023 19:00
W poszukiwaniu polskich śladów w Szkocji zaglądamy do Edyndburga. Od 15 lat działa tam bowiem Fundacja Feniks. To polska organizacja niosąca pomoc psychologiczną Polakom, ale też innym emigrantom z Europy Środkowo-Wschodniej.
Audio
  • Rozmowa z panią Magdaleną Czarnecką, szefową Fundacji Feniks w Edynburgu [posłuchaj]
Magdalena Czarnecka, Fundacja Feniks
Magdalena Czarnecka, Fundacja Feniks@FeniksCentre

Celem działalności Feniksa jest integracja oraz niesienie wsparcia psychicznego osobom z Europy Środkowo-Wschodniej mieszkających na terenie Edynburga i całej Szkocji. Specjaliści udzielają pomocy psychologicznej dorosłym i dzieciom w zmaganiu z przeciwnościami, jakie stawia przed nimi emigracja. Trudności mogą pojawić się w życiu osobistym lub pracy i mogą one wymagać kontaktu z terapeutą.

Zakres wiedzy i doświadczenie terapeutów (zdobyte w Polsce i Wielkiej Brytanii) pozwala na kompleksową pomoc. 

Jednym z głównych celów Feniksa jest budowanie kapitału społecznego Polskiej społeczności w Edynburgu. Udaje się to osiągnąć poprzez wolontariat oraz wspieranie rozwoju zawodowego emigrantów.

Ściśle współpracuje z wydziałem Counselling, Psychotherapy and Applied Social Sciences na Uniwersytecie Edynburskim i oferuje miejsca stażowe studentom z Europy Środkowo-Wschodniej studiującym counselling. 

Organizacja powołała Grupę Networkingową Polskich Terapeutów, Coachów i Mentorów (Polish Psychologists’ Networking Group). Jej celem jest wspieranie rozwoju zawodowego polskich profesjonalistów oraz wspólne działania na rzecz polskiej społeczności w Szkocji. Efektem tego jest, m.in. coroczna kampania Oswoić Depresję, czyli cykl bezpłatnych warsztatów i sesji terapeutycznych dla Polaków w Edynburgu, jak i w całej Szkocji. 

Feniks aktywnie współpracuje również z organizacjami Health All Round, Respekt-Safer Families, Edinburgh Women’s Aid, Shakti Women’s Aid, ELREC oraz Konsulatem Generalnym RP w Edynburgu i Policją w Szkocji.

Od początku wojny Feniks włączył się też w pomoc Ukrainie i społeczności ukraińskiej w Szkocji.

Więcej o działalności Fundacji Feniks, opowiada jej szefowa Magdalena Czarnecka.

Zachęcamy do wysłuchania załączonego nagrania!

"To z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie". Marcin Przydacz o wizycie księcia Williama w Warszawie

23.03.2023 13:44
W czwartek szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz powiedział, że "wizyta księcia Williama z pewnością umocni relacje polsko-brytyjskie". - Stosunki polsko-brytyjskie układają się naprawdę bardzo dobrze - zaznaczył.

W Wielkiej Brytanii i USA ukaże się książka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami

24.03.2023 12:00
W Wielkiej Brytanii, USA, a także w Polsce ukaże się książka brytyjskiego historyka o Polakach ratujących Żydów przed Niemcami. Autorem jest Roger Moorhouse. Książka opisuje Grupę Ładosia, czyli polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów przed Niemcami.

Nowy sztandar Liceum nr 3 imienia Św. Królowej Jadwigi w Mościskach

24.03.2023 13:47
Liceum nr 3 im. Św. Królowej Jadwigi w Mościskach w Ukrainie w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 20-lecia działalności szkoły. Jest to jedna z sześciu szkół ogólnokształcących z polskim językiem nauczania działająca na Ukrainie. Dzięki darczyńcom z Legnicy mościskie liceum otrzymało nowy sztandar.