Redakcja Polska

Polskie ślady w Szkocji. Wystartowała kampania #WiemKimJestem

10.11.2023 15:24
8 listopada, z inicjatywy Konsulatu Generalnego w Edynburgu oraz Stowarzyszenia Edus, rozpoczęła się kampania zachęcająca polskich rodziców do zapisywania dzieci do szkół polonijnych.
Audio
  • O kampanii #WiemKimJestem mówi Paulina Raniszewska z Edus - organizacji zrzeszającej szkoły polonijne w Szkocji [posłuchaj]
WiemKimJestem. Celem Kampanii jest ukazanie sensu utrzymania znajomości języka polskiego wśród dzieci a tym samych wspierania ich dwujęzyczności.
#WiemKimJestem. Celem Kampanii jest ukazanie sensu utrzymania znajomości języka polskiego wśród dzieci a tym samych wspierania ich dwujęzyczności.Foto: Shutterstock

#WiemKimJestem to kampania zachęcająca rodziców, aby zapisywali swoje dzieci do polskich szkół na terenie Szkocji. Realizowana jest przez Stowarzyszenie Edus – organizację parasolową zrzeszającą szkoły polonijne w Szkocji. Wspiera ją Konsulat Generalny RP w Edynburgu. Została zainaugurowana 8 listopada w Domu SPK w Edynburgu, podczas obchodów Święta Niepodległości. 

Według danych polskiego konsulatu w całym kraju działa 26 szkół polonijnych, w których uczy się ponad 3 tys. uczniów, czyli ponad 16 proc. polskich dzieci (w wieku szkolnym) mieszkających w Szkocji.

Zdaniem organizatorów kampanii #WiemKimJestem te liczby można podwoić. Akcja wskazuje bowiem na zalety, jakie wynikają z dwujęzyczności.  

Chcemy przekonać wszystkich rodziców i ich dzieci, że warto uczęszczać do szkoły polonijnej i uczyć się języka polskiego" - mówi Paulina Raniszewska ze Stowarzyszenia Edus - organizacji zrzeszającej szkoły polonijne w Szkocji.

Zapraszamy do wysłuchana załączonej rozmowy!


Kierunek: Polska. Powrót do ojczyzny za głosem serca

21.01.2020 22:03
"Z każdym rokiem tęskniłam coraz bardziej. Za rodziną, znajomymi z lat młodości, za polską kulturą. Teraz cieszymy się każdą chwilą obecności w kraju" - mówi Agata Michalska.

Upamiętnienie okrętu ORP Orzeł i rehabilitacja gen. Stanisława Sosabowskiego. Główne cele Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu

01.07.2022 17:15
Konsul Generalny RP w Edynburgu Łukasz Lutostański, powiedział Polskiemu Radiu dla Zagranicy, że przypominanie ważnych i wspólnych dla Polski i Szkocji wydarzeń historycznych wpływa na zacieśnianie współczesnych relacji.

Polscy harcerze w Szkocji ruszyli na pomoc Ukrainie

19.08.2022 20:00
To opowieść o tym, jak jeden mały apel przerodził się w wielką ogólnonarodową, a nawet międzynarodową zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez wojnę Ukraińców.

Diana Nowak-Zegadło, psycholog z Edynburga, z tytułem Osobowość Polonijna Roku

25.11.2022 14:00
W Rzymie odbyła się uroczysta gala wręczenia statuetek i wyróżnień dla najbardziej inspirujących Polaków na świecie. Wśród nominowanych było wielu działaczy polonijnych oraz osobowości z całego świata. 

Polskie ślady w Szkocji. Jubileusz Fundacji Feniks, która dba o zdrowie psychiczne polskiej mniejszości

24.03.2023 19:00
W poszukiwaniu polskich śladów w Szkocji zaglądamy do Edyndburga. Od 15 lat działa tam bowiem Fundacja Feniks. To polska organizacja niosąca pomoc psychologiczną Polakom, ale też innym emigrantom z Europy Środkowo-Wschodniej.