Redakcja Polska

Łotwa będzie stopniowo odchodzić od nauczania języka rosyjskiego

24.04.2024 11:45
Na Łotwie za dwa lata zacznie się stopniowe odchodzenie od nauczania języka rosyjskiego jako drugiego języka obcego w szkołach podstawowych. Decyzję podjął łotewski rząd.
Audio
  • Łotwa: za dwa lata rozpocznie się stopniowe odchodzenie od nauczania języka rosyjskiego. Materiał Kamila Zalewskiego
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com/Oleg Elkov

Od 2026 roku drugim językiem obcym nauczanym w łotewskich placówkach edukacyjnych ma być wyłącznie jeden z języków urzędowych Unii Europejskiej lub taki, którego nauka jest uregulowana odpowiednimi umowami międzyrządowymi. Język rosyjski nie podlega tym regulacjom.

Posłuchaj
00:45 12944654_1.mp3 Łotwa: za dwa lata rozpocznie się stopniowe odchodzenie od nauczania języka rosyjskiego. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Zmiany nie obejmą uczniów, którzy rozpoczną naukę przed 1 września przyszłego roku, będą mogli ją kontynuować do ukończenia szkoły. Łotewski portal LSM napisał, że obecnie uczniowie uczą się angielskiego jako pierwszego języka obcego, ale po zakończeniu szkoły podstawowej rozpoczynają naukę drugiego języka obcego. Teoretycznie mogą wybrać francuski czy niemiecki, ale w praktyce najczęściej nauczany jest rosyjski, ponieważ szkoły borykają się z brakiem odpowiedniej kadry pedagogicznej.

Z danych łotewskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że prawie połowa łotewskich szkół naucza rosyjskiego jako drugiego języka obcego. Zdaniem władz w Rydze, zmiany mają ułatwić włączenie młodzieży do europejskiej przestrzeni edukacyjnej, a nauka oficjalnych języków Wspólnoty otworzy szersze możliwości zatrudnienia na terenie UE. Ponadto argumentem autorów nowych przepisów jest to, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zasadniczo zmienił się stosunek łotewskiego społeczeństwa do Rosji, w tym chęć uczniów do nauki języka rosyjskiego.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Łotwa Rosja

Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym

23.04.2024 12:05
Ukraina czasowo zawiesiła usługi konsularne dla mężczyzn w wieku poborowym przebywających poza granicami kraju. Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że wkrótce przekaże dalsze szczegóły dotyczące wdrożonej procedury. Decyzja ta ma związek z nową ustawą o mobilizacji na Ukrainie.

Pierwsze w historii włoskie tłumaczenie "Odprawy posłów greckich" Kochanowskiego

23.04.2024 15:24
We Włoszech ukazało się pierwsze w historii tłumaczenie "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego. Tragedię z drugiej połowy XVI wieku przełożył wykładowca polonistyki na uniwersytecie w Bolonii profesor Andrea Ceccherelli. W rozmowie z PAP zapowiedział dalsze publikacje.

"Die Welt": jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy USA dla Ukrainy?

24.04.2024 09:22
Polska po ataku Rosji na Ukrainę stała się państwem frontowym i jednym z kluczowych członków NATO. W relacjach z USA władze w Warszawie dysponują atutami, których nie mają inni europejscy sojusznicy. Jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy dla Ukrainy? - zastanawia się "Die Welt".