Redakcja Polska

"Die Welt": jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy USA dla Ukrainy?

24.04.2024 09:22
Polska po ataku Rosji na Ukrainę stała się państwem frontowym i jednym z kluczowych członków NATO. W relacjach z USA władze w Warszawie dysponują atutami, których nie mają inni europejscy sojusznicy. Jaką rolę odegrała Polska w odblokowaniu pomocy dla Ukrainy? - zastanawia się "Die Welt".
Wspierający Ukrainę zebrali się przed budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie
Wspierający Ukrainę zebrali się przed budynkiem Kapitolu w WaszyngtoniePAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

"Demonstracja siły w Waszyngtonie pokazała znaczne wpływy Polski, kraju należącego pod względem militarnym do wagi ciężkiej" – piszą Stefanie Bolzen i Philipp Fritz w artykule, który ukazał się we wtorek wieczorem w wydaniu internetowym niemieckiego dziennika.

Zdaniem autorów znaczenie, jakie Polska ma obecnie w NATO, umożliwia jej wywieranie wpływu na sojuszników. Polscy dyplomaci mogli odegrać ważną rolę w osiągnięciu porozumienia w USA w sprawie pomocy dla Ukrainy. "W przeciwieństwie do europejskich sojuszników, władze w Warszawie dysponują ważnymi instrumentami" – ocenili Bolzen i Fritz.

Kwestie Trumpa

Publicyści "Die Welt" przyjęli za punkt wyjścia do swoich rozważań niedawną wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie i jego spotkanie z Donaldem Trumpem. "Mieliśmy cztery wspaniałe lata" – cytuje Dudę niemiecka gazeta i dodaje, że Trump nazwał polskiego prezydenta przyjacielem. Obaj politycy rozmawiali o wojskowym wsparciu dla Ukrainy i zwiększeniu wydatków na obronę państw NATO.

"Die Welt" przypomina, że Duda już w marcu podczas wizyty w Waszyngtonie domagał się publicznie zwiększenia przez wszystkie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego budżetu na obronność z 2 do 3 proc. PKB. Jak piszą autorzy, postawa prezydenta RP z pewnością podoba się Trumpowi, tym bardziej, że Polska wydaje ponad 4 proc. na wojsko.


Posłuchaj
00:47 12944096_1.mp3 Prezydent Joe Biden liczy na to, że jeszcze w tym tygodniu podpisze ustawę o wsparciu militarnym Ukrainy. Biały Dom poinformował, że w nowym pakiecie uzbrojenia przygotowywanym dla Kijowa znajdą się systemy obrony powietrznej, amunicja, pojazdy wojskowe i systemy dalekiego zasięgu. Z Waszyngtonu Marek Wałkuski (IAR)

 

Krótko po spotkaniu Trumpa z Dudą Republikanie odwołali wielomiesięczną blokadę pomocy dla Ukrainy w wysokości 61 mld dolarów. Co było przyczyną zmiany stanowiska? – zastanawiają się Bolzen i Fritz. Wśród możliwych powodów wymienili spotkanie przewodniczącego amerykańskiej Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona z ukraińskimi chrześcijanami, dynamikę sytuacji wewnętrznej w USA i obawę, że porażka Ukrainy w wojnie z Rosją mogłaby zagrozić amerykańskim interesom.

"Być może przyczyną były jednak zabiegi prezydenta Dudy w celu przekonania Trumpa? Jest przecież jego dawnym przyjacielem" – czytamy w "Die Welt".

Dyplomatyczna ofensywa Polski w Waszyngtonie

"Być może pewną rolę odegrały wszystkie wymienione czynniki" – piszą Bolzen i Fritz. "Mało znany jest jednak fakt, że Polska przeprowadziła w minionych tygodniach w Waszyngtonie dyplomatyczną ofensywę, aby doprowadzić do przekazania Ukrainie potrzebnej pomocy wojskowej" – podkreślili autorzy. Ich zdaniem, polscy doradcy polityczni, dyplomaci i politycy, w tym szef komisji spraw zagranicznych Sejmu Paweł Kowal, "uwijali się" w ostatnim czasie po Stanach Zjednoczonych.

"Die Welt" przypomniał, że kilka tygodni temu prezydent Duda razem z premierem Donaldem Tuskiem byli w Białym Domu. To była "niezwykła" wizyta, gdyż prezydent i premier należą do dwóch skłóconych obozów politycznych. Widać jednak, że w sprawach bezpieczeństwa Polski obaj politycy działają wspólnie. Z polskiego punktu widzenia widać, że bezpieczeństwo zależy bezpośrednio od sytuacji Ukrainy.

"Polska jako państwo frontowe na wschodniej flance NATO, należące pod względem wojskowym do wagi ciężkiej i pełniące rolę punktu przerzutowego dla transportów broni do Ukrainy, stała się jednym z centralnych członków NATO" – podkreślili niemieccy publicyści. Wizyty sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga i premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka we wtorek w Warszawie są tego potwierdzeniem.

Bliskie relacje

"Die Welt" zwraca uwagę na "tradycyjnie bliskie relacje" Polski z USA. "Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który jest wiarygodnym gwarantem bezpieczeństwa" – cytuje eksperta z Polityka Insight Marka Świerczyńskiego niemiecka gazeta.

Zdaniem autorów, Polska dysponuje instrumentami nacisku na USA, jakich nie posiadają inne kraje europejskie. "W Waszyngtonie dostrzega się, że Polska wydaje dużo pieniędzy na obronę" – tłumaczy Świerczyński. "Die Welt" przypomina, że Polska przy zakupach broni preferuje amerykańskich producentów. Polska dostaje amerykańskie kredyty na korzystnych warunkach, co świadczy o tym, że USA traktują ją jak poważnego partnera.

Silna polonijna diaspora

Bolzen i Fritz zwracają uwagę na 10 mln Amerykanów polskiego pochodzenia. Wielu z nich jest nadal związanych z dawną ojczyzną i głosuje w wyborach na tego kandydata, który uwzględnia w swoim programie bezpieczeństwo Polski. Trump zabiegał już w 2017 roku o głosy Polonii. Ale i Demokraci mają "ciepłe słowa" dla "Polish Americans", którzy mieszkają w swing states na Środkowym Zachodzie, gdzie do wyborczego zwycięstwa wystarczy czasami niewielka przewaga głosów. "Duda mógł o tym Trumpowi przypomnieć" – zauważyli autorzy.

"Polska strona milczy o szczegółach. Spotkanie Dudy z Trumpem jest sygnałem w kierunku pozostałych Europejczyków, że w przypadku zwycięstwa Trumpa, Polska może pełnić rolę kraju otwierającego drzwi do republikańskich elit. I to niezależnie od wpływu na uwolnienie pakietu pomocy dla Ukrainy" – piszą w konkluzji Bolzen i Fritz.


PAP/dad

Pomoc USA dla Ukrainy. CNN: broń dla Ukraińców jest już w Polsce i Niemczech

23.04.2024 14:54
Znaczna część broni, która ma trafić do Ukrainy znajduje się już w magazynach w Polsce i Niemczech – poinformowała we wtorek CNN, powołując się na amerykańskie źródło związane z dostarczaniem pomocy wojskowej. Urzędnicy z USA nie potwierdzają tej wiadomości.

Londyn przekaże 500 milionów funtów Ukrainie. Stoltenberg: Wielka Brytania daje przykład innym członkom NATO

23.04.2024 18:42
Wielka Brytania przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 500 milionów funtów - powiedział podczas wizyty w Warszawie premier Rishi Sunak. Będzie to największy do tej pory brytyjski pakiet dla Kijowa.