X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Obchody Roku Stanisława Lema sięgają aż Korei Południowej. Instalacja "Do You Feel Connected?" na Gwangju Design Biennale

31.08.2021 09:20
W Korei Południowej, podczas Gwangju Design Biennale od 1 września prezentowana będzie instalacja infuture.institute przygotowana we współpracy z Martą Flisykowską "Do You Feel Connected?" - poinformował  Marek Pogorzelski w imieniu organizatorów projektu, Instytutu Adama Mickiewicza.
Stanisław Lem w 2005 r. w czasie spotkania Lem i my
Stanisław Lem w 2005 r. w czasie spotkania "Lem i my"PAP/Jacek Bednarczyk

Jak wyjaśniono, "koncepcja instalacji, przygotowana przez infuture.institute, nawiązuje do "Summa technologiae Lema".

"We współczesnym świecie istnieją wartości uniwersalne i wspólne dla nas wszystkich. Instalacja "Do You Feel Connected?" podkreśla ich znaczenie w nowoczesnej komunikacji" - powiedziała dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, Barbara Schabowska, cytowana w informacji.

Jak zaznaczono, "dziewiętnaście wartości, wśród nich m.in. wolność, szacunek, dobro, mądrość, empatia, zostało wybranych na podstawie badań ilościowych zrealizowanych przez infuture.institute". "W ten sposób powstała instalacja złożona z kilkunastu tub, będąca wizualizacją danych w czasie rzeczywistym. To rodzaj reagującej formy - świetlnej palisady, która pozwala na żywo obserwować obecność wskazanych wartości w sieci" - napisano.

Jak wyjaśniono, "za każdym razem, gdy na Twitterze publikowane są treści zawierające przypisany do wartości hashtag (np. miłość=#love), konkretna tuba rozbłyska białym światłem", a "tym samym każdy może w czasie rzeczywistym, w fizycznym świecie, w wersji wizualnej obserwować trwającą dyskusję o tym, co nas łączy".

"Nasze społeczeństwo nie chce i nie lubi rozmawiać o wartościach – bo, naturalnie, wzbudza to silne emocje, pogłębia polaryzację, a w kontekście postępu technologicznego wydaje się dodatkowo anachroniczne i niepotrzebne. Być może z tego powodu nie chce też rozmawiać o jednej wspólnej wizji, kierunku, w którym powinniśmy zmierzać – bo nie wierzy, że taki jeden kierunek w ogóle istnieje. A jednak mimo tej niechęci do rozmów o wartościach i szukania punktów wspólnych, gdzieś w środku nas, na głębokim poziomie, istnieje pewien wspólny system moralny. Istnieją pewne wartości, które wyznajemy, w które wierzymy i co do których możemy się zgodzić wszyscy, niezależnie od wyznawanego światopoglądu" - powiedziała Natalia Hatalska, założycielka infuture.institute.

"To nie tylko moja obserwacja, potwierdziły to również badania ilościowe, które zrealizowaliśmy, przygotowując instalację na Gwangju Design Biennale – ponad 80 proc. respondentów zapytanych o to, czy wierzą, że istnieją pewne uniwersalne, wspólne wartości dla wszystkich ludzi, odpowiedziało, że tak" - wyjaśniła.

Jak podkreślono, "instalacja nawiązuje do książki "Summa technologiae" Stanisława Lema, w której ten światowej sławy pisarz science-fiction zastanawia się, jak można wyobrazić sobie przedmiot socjologii cybernetycznej".

"Pomysł na realizację pracy, która wykorzystuje social media, robotykę i sztukę, chodził za mną od dłuższego czasu. Cieszę się, że dzięki infuture.institute, który zaproponował temat uniwersalnych wartości został on zrealizowany. Instalacja jest połączeniem interdyscyplinarnej wiedzy i umiejętności, dzięki czemu dawała pole do eksperymentów" – powiedziała Marta Flisykowska

Przypomniano, że instalacja Flisykowskiej "jest jednym z elementów filaru programowego IAM "Lem i myślenie o przyszłości", którego celem jest promocja twórczości Stanisława Lema oraz polskiej myśli futurologicznej wśród zagranicznych odbiorców".

Instalację podczas Gwangju Design Biennale będzie można oglądać od 1 września do 31 października br. Jej kuratorem jest infuture.institute.

Organizatorem projektu jest Instytut Adama Mickiewicza, a prezentacja jest technologicznie zintegrowana z Twitterem.


PAP/hoOstania szansa na obejrzenie wystawy "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki" w Londynie

29.08.2021 14:14
Trwający weekend, który w Wielkiej Brytanii jest przedłużony z racji wolnego poniedziałku, jest już ostatnią szansą na obejrzenie w londyńskiej National Gallery wystawy "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki".

Wspomnienia legendarnego boksera. Ukazała się książka „MISTRZ. Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski"

30.08.2021 16:12
Tadeusz Pietrzykowski na terenie KL Auschwitz walczył na ringu z obozowymi kapo. Za wygrany pojedynek dostawał jedzenie, którym dzielił się z innymi. Boksować uczył się przed wojną u Feliksa Stamma, słynnego trenera warszawskiego klubu Legia. Zdobył kilkakrotnie mistrzostwo Warszawy oraz wicemistrzostwo Polski Wschodniej w wadze koguciej. Kiedy wybuchła wojna miał zaledwie 22 lata.