X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Ostania szansa na obejrzenie wystawy "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki" w Londynie

29.08.2021 14:14
Trwający weekend, który w Wielkiej Brytanii jest przedłużony z racji wolnego poniedziałku, jest już ostatnią szansą na obejrzenie w londyńskiej National Gallery wystawy "Rozmowy z Bogiem: Kopernik Jana Matejki".
Obraz Jana Matejki w The Natonal Gallery w Londynie
Obraz Jana Matejki w The Natonal Gallery w LondynieFoto: MSZ

Wystawa, której głównym elementem jest wypożyczony z Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem", miała potrwać do 22 sierpnia, ale The National Gallety zdecydowała o jej przedłużeniu do 30 sierpnia - jak napisano w mediach społecznościowych, z powodu dużego zainteresowania.

Wprawdzie biuro prasowe The National Gallery, zapytane przez PAP, odpowiedziało, że dane dotyczące liczby oglądających dzieło Matejki będzie mogło podać dopiero po zakończeniu wystawy, to faktem jest, iż została ona zauważona w Wielkiej Brytanii. Obszerne recenzje zamieściły kilka tygodni temu "The Sunday Times" i "Evening Standard", zapowiadał ją m.in. "The Guardian", a kilka portali internetowych wskazało ją na liście najciekawszych wystaw tego lata w Londynie. Jednym z odwiedzających ją był brytyjski minister kultury Oliver Dowden.

Pochodzący z 1873 roku, mający rozmiary 225 cm na 315 cm obraz "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem" Matejko namalował, aby uczcić 400. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Częścią wystawy są także pochodzący z 1543 roku egzemplarz najważniejszego dzieła Kopernika "De revolutionibus orbium coelestium", który na co dzień znajduje się w Narodowym Muzeum Morskim w Greenwich w Londynie, instrumenty astronomiczne ze zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autoportret Matejki i studium "Kopernik. Rozmowy z Bogiem" z Muzeum Narodowego w Krakowie.

To pierwszy przypadek, gdy dzieło jakiegokolwiek polskiego malarza pokazywane było w najważniejszej brytyjskiej galerii malarstwa. Przy okazji otwarcia wystawy dyrektor The National Gallery Gabriele Finaldi mówił, że chciałby, aby stała się ona początkiem szerszej prezentacji polskiego malarstwa, wskazując, że zwłaszcza druga połowa XIX wieku ma w polskim malarstwie bardzo silną, odrębną tożsamość.

Znajdująca się przy Trafalgar Square The National Gallery jest najważniejszą w Wielkiej Brytanii galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2300 obrazów, głównie malarzy zachodnioeuropejskich, tworzących od połowy XIII wieku do roku 1900. Artyści, których dzieła są tam wystawione, to m.in. Leonardo da Vinci, Rembrandt van Rijn, Vincent van Gogh, Tycjan, Sandro Botticelli, Jan van Eyck, Claude Monet, Diego Velazquez, Pierre-Auguste Renoir.


PAP/ho


Nie żyje Teresa Żylis-Gara, najsłynniejsza polska sopranistka, legenda sceny operowej

28.08.2021 18:59
- Odeszła Teresa Żylis-Gara, najsłynniejsza polska sopranistka, legenda sceny operowej, popularyzatorka polskiej muzyki, pedagog. Cześć Jej pamięci! - podkreślił w sobotę wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

Węgry: uroczystość upamiętniająca polską szkołę w Balatonboglar z czasów II wojny światowej

28.08.2021 19:21
Uroczystość upamiętniająca uczniów szkoły polskiej działającej podczas II wojny światowej w Balatonboglar nad Balatonem oraz oddająca hołd tym, którzy pomogli ją założyć, odbyła się w sobotę w tym mieście.

Igrzyska Paraolimpijskie: Patryk Chojnowski zdobył drugi złoty medal dla Polski

29.08.2021 13:42
Patryk Chojnowski (klasa 10) po raz drugi w karierze zwyciężył w indywidualnym turnieju paraolimpijskim w tenisie stołowym. W finale w Tokio pokonał Francuza Mateo Boheas 3:0 (11:8, 11:5, 12:10). To dziesiąty medal, w tym drugi złoty, dla Polski w japońskiej stolicy.