Redakcja Polska

Muzeum Narodowe odzyskało cenny obraz - "Pod brzozami" Alberta Edelfelta

14.09.2021 14:00
Muzeum Narodowe w Warszawie odzyskało zaginiony podczas drugiej wojny światowej cenny obraz fińskiego malarza Alberta Edelfelta. Obraz olejny "Pod brzozami/Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko" z 1882 roku przez kilkadziesiąt lat przeleżał na strychu drewnianego domu w Łodzi. Prywatni posiadacze obrazu sprawdzili jego historię i postanowili przekazać go Muzeum Narodowemu w Warszawie.
Obraz Pod brzozami  Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko Alberta Edelfelta podczas uroczystości przekazania go do Muzeum Narodowego w Warszawie
Obraz "Pod brzozami / Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko" Alberta Edelfelta podczas uroczystości przekazania go do Muzeum Narodowego w WarszawiePAP/Tomasz Gzell

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział podczas uroczystości przekazania obrazu, że jest to kolejne dzieło odzyskane w ostatnim czasie. Dodał, że jest to jedyne znane dzieło Alberta Edelfelta w polskich muzeach, a prace tego malarza są obecnie bardzo cenione na świecie, szczególnie w Finlandii i Rosji. - Obraz przez wiele lat zdobił letnią rezydencję prezydentów Polski w pałacyku w Spale, ale zaginął podczas rabunku i spalenia budynku przez Armię Czerwoną - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej historyk Michał Słoniewski. Badacz Spały przypuszcza, że podobnie jak działo się to z innymi ruchomościami zrabowanymi przez żołnierzy sowieckich, obraz został sprzedany lub wymieniony z miejscową ludnością za żywność lub alkohol. - Dlatego obraz pozostał na terenie województwa łódzkiego - ocenił Michał Słoniewski.

Obraz do Muzeum Narodowego w Warszawie przekazało małżeństwo Katarzyny i Krzysztofa Kaczmarków. Pan Krzysztof powiedział IAR, że prababka jego żony zakupiła obraz na targu w latach 60. Przez jakiś czas wisiał w rodzinnym domu, ale potem został zwinięty w rulon i schowany na strychu. Dopiero w 2019 roku - tuż przez zburzeniem zniszczonego domu - państwo Kaczmarkowie znaleźli obraz i postanowili sprawdzić jego historię. Poszukiwali informacji o nim między innymi w Finlandii, a kiedy dowiedzieli się, że został zrabowany z pałacyku w Spale, postanowili go bezpłatnie przekazać do zbiorów państwowych.

Obraz będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie podczas planowanej wystawy malarstwa skandynawskiego, a być może potem trafi do wystawy stałej.

IAR/dad

Lwów uczcił 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Odsłonięto tablicę pamiątkową

13.09.2021 17:58
We Lwowie przy ulicy Lepkoho - dawnej Brajerowskiej 4, gdzie mieszkał wraz z rodziną w latach 1921-1941 Stanisław Lem - odsłonięto tablicę upamiętniającą pisarza. 

Wiedeń świętuje 100. urodziny Stanisława Lema

14.09.2021 11:18
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, otworzył wystawę plenerową „Lem’s Bestiary Illustrated by Daniel Mróz” poświęconą twórczości słynnego pisarza przedstawioną w ilustracjach Daniela Mroza. Mróz był autorem licznych okładek oraz ilustracji do większości książek Lema.