X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Muzeum Narodowe odzyskało cenny obraz - "Pod brzozami" Alberta Edelfelta

14.09.2021 14:00
Muzeum Narodowe w Warszawie odzyskało zaginiony podczas drugiej wojny światowej cenny obraz fińskiego malarza Alberta Edelfelta. Obraz olejny "Pod brzozami/Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko" z 1882 roku przez kilkadziesiąt lat przeleżał na strychu drewnianego domu w Łodzi. Prywatni posiadacze obrazu sprawdzili jego historię i postanowili przekazać go Muzeum Narodowemu w Warszawie.
Obraz Pod brzozami  Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko Alberta Edelfelta podczas uroczystości przekazania go do Muzeum Narodowego w Warszawie
Obraz "Pod brzozami / Dzieci w lesie brzozowym nad fiordem Haiko" Alberta Edelfelta podczas uroczystości przekazania go do Muzeum Narodowego w WarszawiePAP/Tomasz Gzell

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział podczas uroczystości przekazania obrazu, że jest to kolejne dzieło odzyskane w ostatnim czasie. Dodał, że jest to jedyne znane dzieło Alberta Edelfelta w polskich muzeach, a prace tego malarza są obecnie bardzo cenione na świecie, szczególnie w Finlandii i Rosji. - Obraz przez wiele lat zdobił letnią rezydencję prezydentów Polski w pałacyku w Spale, ale zaginął podczas rabunku i spalenia budynku przez Armię Czerwoną - powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej historyk Michał Słoniewski. Badacz Spały przypuszcza, że podobnie jak działo się to z innymi ruchomościami zrabowanymi przez żołnierzy sowieckich, obraz został sprzedany lub wymieniony z miejscową ludnością za żywność lub alkohol. - Dlatego obraz pozostał na terenie województwa łódzkiego - ocenił Michał Słoniewski.

Obraz do Muzeum Narodowego w Warszawie przekazało małżeństwo Katarzyny i Krzysztofa Kaczmarków. Pan Krzysztof powiedział IAR, że prababka jego żony zakupiła obraz na targu w latach 60. Przez jakiś czas wisiał w rodzinnym domu, ale potem został zwinięty w rulon i schowany na strychu. Dopiero w 2019 roku - tuż przez zburzeniem zniszczonego domu - państwo Kaczmarkowie znaleźli obraz i postanowili sprawdzić jego historię. Poszukiwali informacji o nim między innymi w Finlandii, a kiedy dowiedzieli się, że został zrabowany z pałacyku w Spale, postanowili go bezpłatnie przekazać do zbiorów państwowych.

Obraz będzie można oglądać w Muzeum Narodowym w Warszawie podczas planowanej wystawy malarstwa skandynawskiego, a być może potem trafi do wystawy stałej.

IAR/dad

Lwów uczcił 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Odsłonięto tablicę pamiątkową

13.09.2021 17:58
We Lwowie przy ulicy Lepkoho - dawnej Brajerowskiej 4, gdzie mieszkał wraz z rodziną w latach 1921-1941 Stanisław Lem - odsłonięto tablicę upamiętniającą pisarza. 

Wiedeń świętuje 100. urodziny Stanisława Lema

14.09.2021 11:18
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, otworzył wystawę plenerową „Lem’s Bestiary Illustrated by Daniel Mróz” poświęconą twórczości słynnego pisarza przedstawioną w ilustracjach Daniela Mroza. Mróz był autorem licznych okładek oraz ilustracji do większości książek Lema.