X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiedeń świętuje 100. urodziny Stanisława Lema

14.09.2021 11:18
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, otworzył wystawę plenerową „Lem’s Bestiary Illustrated by Daniel Mróz” poświęconą twórczości słynnego pisarza przedstawioną w ilustracjach Daniela Mroza. Mróz był autorem licznych okładek oraz ilustracji do większości książek Lema.
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, otworzył wystawę plenerową Lems Bestiary Illustrated by Daniel Mróz
Z okazji setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema, dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak, otworzył wystawę plenerową „Lem’s Bestiary Illustrated by Daniel Mróz”Twitter/Ambasada RP w Wiedniu

- Cieszę się, że pamięć o Stanisławie Lemie – wybitnym polskim pisarzu i wizjonerze jest stale obecna w Wiedniu, mieście z którym tak mocno był on związany, mieszkając tutaj w latach 80tych – powiedział podczas otwarcia dyrektor Rafał Sobczak. Jak zaznaczył „tym bardziej jest dla nas wielką radością móc uczestniczyć w szeregu projektów poświęconych dziedzictwu wybitnego polskiego twórcy. Takim też projektem jest wyjątkowa wystawa prac Daniela Mroza”.

Daniel Mróz urodził się w 1917 r. w Krakowie, gdzie również ukończył studia w Państwowej Szkole Rzemiosła Artystycznego. Na początku lat 50. rozpoczął współpracę z wieloma wydawnictwami jako rysownik, oprócz tego pracował jako ilustrator i scenograf. Sam Stanisław Lem uważał go za swojego partnera artystycznego. Na podstawie wybranych dzieł grafika, wystawa prezentowana w Wiedniu przybliża odbiorcy z jaką dokładnością Mróz ilustrował literackie powieści wielkiego pisarza.

Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Stanisława Lema. Na całym świecie, również w Austrii, organizowanych jest wiele projektów upamiętniających jego twórczość. W obchody aktywnie włączył się Instytut Polski w Wiedniu, który już w maju ogłosił międzynarodowy konkurs graficzny z okazji Roku Stanisława Lema. Ponad 170 uczestników z Polski, Austrii, Niemiec, Szwajcarii, Hiszpanii i Meksyku nadesłało łącznie ponad 300 prac. Prace zwycięzców towarzyszą organizowanym przez Instytut Polski w Wiedniu kolejnym wydarzeniom kulturalnym.

Z kolei w lipcu Instytut Polski był partnerem dwóch wyjątkowych wydarzeń organizowanych przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z festiwalem ImPulsTanz i Klangforum Wien. W wiedeńskim teatrze Odeon, jeden z najbardziej renomowanych zespołów muzyki współczesnej, Klangforum Wien, zaprezentował kompozycje inspirowane twórczością Lema, m.in. jego późnym dziełem pt. „Fiasko”, które w dużej części zostało napisane w Wiedniu. Ponadto zespół wykonał kompozycje, które powstały w duchu „science of fiction” i nawiązywały do lemowskiej estetyki.

Wydarzenia współfinansowane były przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Źródło: Instytut Polski w Wiedniu

100 lat temu urodził się Stanisław Lem, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy i najwybitniejszych umysłów XX wieku

13.09.2021 16:45
Stanisław Lem urodził się 13 września 1921 roku we Lwowie. Tam studiował medycynę. Po wojnie zamieszkał w Krakowie. Był autorem książek science-fiction i jednym z najpopularniejszych i najbardziej cenionych na świecie polskich twórców.

Lwów uczcił 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Odsłonięto tablicę pamiątkową

13.09.2021 17:58
We Lwowie przy ulicy Lepkoho - dawnej Brajerowskiej 4, gdzie mieszkał wraz z rodziną w latach 1921-1941 Stanisław Lem - odsłonięto tablicę upamiętniającą pisarza.