Redakcja Polska

W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą wizerunkom dawnych mieszkańców Wilna

19.12.2021 12:24
"Uchronić od zapomnienia" to tytuł wystawy prezentowanej w warszawskim Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Poświęcona jest ona wizerunkom dawnych mieszkańców Wilna.
Audio
  • W Warszawie można oglądać wystawę poświęconą wizerunkom dawnych mieszkańców Wilna. Materiał Kamila Zalewskiego
Na wystawie prezentowane są tylko zdjęcia, bez imion i nazwisk
Na wystawie prezentowane są tylko zdjęcia, bez imion i nazwisk Fot.: mt514.pl

Autorem ekspozycji jest mieszkaniec Wilna, fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej Waldemar Dowejko. Przez ostatnie lata fotografował medaliony ze zdjęciami, które znajdują się na zabytkowych nagrobkach na wileńskich cmentarzach Na Rossie i Bernardyńskim. - Próbowałem uchronić ludzki wizerunek zawarty w fotografii, która została już zapomniana oraz częściowo zniszczona - mówi Polskiemu Radiu Waldemar Dowejko.

Jak dodaje, na wystawie prezentowane są tylko zdjęcia, bez imion i nazwisk. - Przez ten obraz chciałem pokazać ten wspólny problem, który mamy na cmentarzach Wilna, Lwowa, Warszawy czy Paryża. Chodzi o zachowanie wizerunku zawartego w zdjęciu - dodaje fotograf.

Niektóre medaliony ze zdjęciami pochodzą z początku XX wieku. Na ekspozycji znalazło się w sumie trzydzieści prac Waldemara Dowejki. Wystawa była już prezentowana w Wilnie. W polskiej stolicy można ją oglądać do końca stycznia.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Wilno historia Polski

Do Polaków z Wileńszczyzny dotarła świąteczna pomoc w ramach akcji "Paczka na Kresy"

18.12.2021 13:54
Do potrzebujących Polaków na Wileńszczyźnie dotarła świąteczna pomoc w ramach akcji "Paczka na Kresy". Organizuje ją Fundacja "Kresy w potrzebie - Polacy Polakom". Oprócz wolontariuszy z Polski wzięli w niej udział również amerykańscy żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO z Bemowa Piskiego. Partnerem akcji jest Polska Fundacja Narodowa.

Ostatnie pożegnanie Włodzimierza Paca. Dziennikarz spoczął na cmentarzu w Samogródzie

18.12.2021 16:10
Najbliższa rodzina, przyjaciele i koledzy z pracy, pożegnali Włodzimierza Paca, wieloletniego korespondenta Polskiego Radia na Białorusi i w Rosji. Dziennikarz został pochowany na cmentarzu w Samogródzie koło Sokółki na Podlasiu. Zmarł 10 grudnia w Mińsku, miał 54 lata.

Lwów: charytatywny kiermasz bożonarodzeniowy u franciszkanów

18.12.2021 16:49
Ozdoby świąteczne, pierniki, gorące napoje i rękodzieło można nabyć podczas kiermaszu u franciszkanów we Lwowie na Ukrainie. To szósta edycja kiermaszu bożonarodzeniowego zorganizowanego w parafii św. Antoniego.