Redakcja Polska

W Warszawie rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

06.06.2022 08:20
Ponad stu śpiewaków z całego świata wystąpi na rozpoczynającym się dziś w Warszawie 11. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki. To największy konkurs wokalny w Polsce. Powstał 30 lat temu, założony przez Marię Fołtyn - gwiazdę scen operowych, legendarną Halkę i niestrudzoną propagatorkę twórczości Stanisława Moniuszki.
Audio
  • W poniedziałek w Warszawie początek 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
  • W Warszawie rozpoczyna się 11. Konkurs Moniuszkowski (IAR)
Plakat Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszki
Plakat Konkursu Wokalnego im. S. Moniuszkimat. pras.

Dyrektor Konkursu Beata Klatka poinformowała na konferencji prasowej, że w tegorocznej edycji najliczniejsza jest reprezentacja z Polski, a tuż za nią z Ukrainy. Nie będzie śpiewaków z Rosji.

- Mieliśmy w tym roku bardzo dużo zgłoszeń z Rosji, co oczywiście traktowaliśmy jako duży sukces, bo liczba zgłoszeń była rekordowa, a zwyciężczynią ostatniego konkursu była Rosjanka Maria Motyłygina. Tak się złożyło, że wojna wybuchła w trakcie przesłuchiwania nagrań i podjęliśmy decyzję, po konsultacji z ministerstwem kultury o wykluczeniu rosyjskich śpiewaków z konkursu - powiedziała Beata Klatka.


Posłuchaj
05:20 Konkurs Moniuszki.mp3 W poniedziałek w Warszawie początek 11. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]

 

Dodała, że ta decyzja nie dotyczyła śpiewaków białoruskich, bo tak się złożyło, że nikt z przedstawicieli Białorusi nie zakwalifikował się do konkursu.

Wybrano do niego natomiast 23 śpiewaków z Ukrainy. Beata Klatka zapewniła, że organizatorzy starali się im pomóc w przyjeździe do Polski i przygotowaniu się do występów.

11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

W tym roku do konkursu zgłosiła się rekordowa liczba 430 kandydatów. Komisja zakwalifikowała 112 uczestników z 28 krajów. Jurorka, śpiewaczka Izabela Kłosińska podkreśliła, że to wielka promocja polskiej kultury.

- Do tej pory konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, ale rekordowa liczba zgłoszeń do tegorocznego konkursu, świadczy o tym, że ten konkurs zyskuje na prestiżu. Promujemy polską muzykę i poznajemy młodych, wspaniałych śpiewaków, którzy bardzo często po naszym konkursie rozpoczynają wielką karierę - powiedziała Izabela Kłosińska.

Prestiż Konkursu został potwierdzony przyjęciem go w 2019 roku do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych. Poza repertuarem światowym, podczas przesłuchań uczestnicy wykonają dwa polskie utwory, a finałowej rundzie towarzyszyć będzie koncert pieśni polskich kompozytorów w wykonaniu laureatów 9. edycji Konkursu - kontratenora Jakuba Józefa Orlińskiego i pianisty Michała Biela.

Konkurs potrwa do 11 czerwca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. W gronie dotychczasowych laureatów i finalistów Konkursu znajdują się znakomici artyści, tacy jak Aleksandra Kurzak, Urszula Kryger, Małgorzata Walewska, Mariusz Kwiecień, Jakub Józef Orliński, Ewa Tracz, Joanna Zawartko, Long Long, Ruslana Koval i Andrzej Filończyk.

 

IAR/dad

Minister kultury i dziedzictwa narodowego odwiedził młodych muzyków z Ukrainy w Lusławicach

28.05.2022 20:00
Dzięki wsparciu resortu kultury w Europejskim Centrum Muzyki imienia Krzysztofa Pendereckiego przed dwoma tygodniami zamieszkała Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna Ukrainy "Słobożański" z Charkowa

Fascynująca historia obrazów Rembrandta z dziejami Polski w tle

03.06.2022 10:00
W Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczysta premiera książki Gerdien Verschoor zatytułowanej „Dziewczyna i uczony”. Autorka przedstawiła historię dwóch obrazów Rembrandta, splatając ją z życiem niezwykłej kobiety, Karoliny Lanckorońskiej, dzięki której dziś arcydzieła holenderskiego mistrza możemy podziwiać na Zamku Królewskim w Warszawie.

Naukowcy zbadali płyty Polskiego Radia z 1939 roku

05.06.2022 12:35
Badacze z sieci European Research Infrastructure for Heritage Science przeprowadzili badania płyt z 1939 roku w Archiwum Polskiego Radia w Warszawie. - Mieliśmy stwierdzić, czy konserwatorzy i osoby, które zajmują się odczytem płyt, mogą dalej z nimi bezpiecznie pracować - mówi dr hab. Tomasz Sawoszczuk.