Redakcja Polska

Trwa kolejna edycja kampanii społeczno-edukacyjnej „BohaterON – włącz historię”

02.08.2022 13:19
Już po raz siódmy można napisać wiadomość do powstańców warszawskich. W tym roku, zamiast tradycyjnych listów papierowych, organizatorzy postawili na budowanie wirtualnej społeczności.
Audio
  • Z Agnieszką Łesiuk-Krajewską, pomysłodawczynią i organizatorką kampanii BohaterON, rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Agnieszka Łesiuk-Krajewska w studiu PRdZ
Agnieszka Łesiuk-Krajewska w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Wpisy, a także zdjęcia i filmy adresowane do bohaterów Powstania Warszawskiego, można zostawiać na stronie internetowej www.dumnizpowstancow.pl. Można tam też oznaczyć swoje miasto i zaprosić innych do udziału w kampanii w mediach społecznościowych.

Celem kampanii jest uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego. W ramach akcji jej uczestnicy wysyłają kartki do Powstańców, okazując im w ten sposób pamięć i szacunek. Akcja potrwa 63 dni w nawiązaniu do czasu trwania Powstania Warszawskiego. Po 2 października możliwość dodawania wpisów zostanie zamknięta aż do 1 sierpnia następnego roku. Do tej pory, w sześciu edycjach akcji wysłano ponad milion 250 tysięcy kartek, a co trzecia nich była zaadresowana do konkretnego powstańca. Teraz - zamiast drukowanych kartek -będzie można wysłać kartkę online za pośrednictwem specjalnego portalu.

W ramach kampanii przyznawane są też Nagrody BohaterON imienia Powstańców Warszawskich. W tym roku wprowadzono nową kategorię -  nagrodę za działania związane z realizacją projektów w zakresie współczesnego patriotyzmu.

Z Agnieszką Łesiuk-Krajewską, pomysłodawczynią i organizatorką kampanii BohaterON, rozmawia Ewa Plisiecka.

Kampania BohaterON. Prezes Polskiego Radia: naszym obowiązkiem jest przypominanie o poświęceniu Powstańców

29.07.2022 17:17
Po raz 7. zainaugurowano ogólnopolską kampanię społeczno-edukacyjną "BohaterON - włącz historię!" W jej trakcie każdy może okazać pamięć powstańcom warszawskim i realnie im pomóc. Polskie Radio od początku jest partnerem medialnym kampanii.

„Artyści’44” – nowa książka o Powstaniu Warszawskim

30.07.2022 16:37
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg lub Władysław Szpilman – tych artystów łączył udział w Powstaniu.

O 17.00 zawyły syreny. Godzina "W" w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego

01.08.2022 18:51
W Godzinie "W" w stolicy rozległ się dźwięk syren w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje oraz autobusy.