Redakcja Polska

Prezes Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich w Wielkiej Brytanii: dla mnie Elżbieta II była symbolem ciągłości

17.09.2022 15:20
Elżbieta II, której panowanie trwało 70 lat, była dla mnie przede wszystkim symbolem ciągłości - powiedział dr Marek Stella-Sawicki, prezes Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich w Wielkiej Brytanii.
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II wystawiona w pałacu Westminster w Londynie
Trumna z ciałem królowej Elżbiety II wystawiona w pałacu Westminster w LondyniePAP/EPA/UK PARLIAMENT/ROGER HARRIS HANDOUT

- Stosunek królowej do Polaków był ciepły. Rodzina królewska wielokrotnie odwiedzała ośrodki polskie w Londynie, w tym Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny (POSK) czy Ognisko Polskie. Królowa była też w 1996 roku z kilkudniową wizytą w Polsce - przypomniał Stella-Sawicki.

Zauważył również, że Elżbieta II, która stała na czele kościoła anglikańskiego, była bardzo religijną osobą. - Królowa wielokrotnie podkreślała, i to w czasie spotkań z przedstawicielami różnych wyznań, że kieruje się naukami Jezusa Chrystusa - powiedział. 

Stella-Sawicki: Karola III będzie zapewne kontynuował dzieło matki

W kwestii przyszłości monarchii i rządów nowego króla Karola III, prezes Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich spodziewa się raczej kontynuacji. - Karol będzie zapewne kontynuował dzieło swojej matki. Całe życie przygotowywał się do tej roli - stwierdził. - Mamy do czynienia z bardzo nowoczesną monarchią, która posługuje się najnowszymi technologiami i internetem. Takiej monarchii jak brytyjska nie ma na całym świecie - skonkludował Stella-Sawicki.


Posłuchaj
00:16 11945371_1.mp3 Przez całą noc wielu ludzi czekało na wejście do Westminster Hall, by pożegnać Elżbietę II, zmarłą królową. Wieczorem organizatorzy ostrzegali, że czas oczekiwania dla tych, którzy przyłączają się do kolejki może wynieść ok. 20 godzin. Materiał Adama Dąbrowskiego (IAR)

 

Zakon Polskich Kawalerów Maltańskich w Zjednoczonym Królestwie prowadzi działalność dobroczynną. W wyniku drugiej wojny światowej i rządów komunistycznych w Polsce po jej zakończeniu prowadzi swoją działalność w Wielkiej Brytanii.


PAP/dad

W Wilnie obraduje zjazd Rady Polonii Świata, który wybierze nowe władze

17.09.2022 13:11
W Wilnie obraduje zjazd Rady Polonii Świata, zrzeszającej około 40 organizacji polskich i polonijnych, celem których jest reprezentowanie interesów Polaków rozsianych po świecie. W sobotę delegaci wybiorą nowe władze Rady.

Polska uczestnikiem księżycowego programu Artemis

18.09.2022 12:00
Celem programu Artemis jest między innymi długotrwała i zrównoważona eksploracja na orbicie i powierzchni Księżyca, a także przygotowanie i realizację lotów załogowych.

Prezydent Duda: Polska potrzebuje przejścia przez Mierzeję Wiślaną, aby uniezależnić się od Rosji

17.09.2022 16:34
Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas sobotniej uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.