Redakcja Polska

Vienna Design Week. Wystawa "Hack the Process" i prezentacja warszawskiej School of Form

21.09.2022 12:53
W galerii Instytutu Polskiego w Wiedniu w ramach wystawy "Hack the Process" zaprezentowany został eksperyment przeprowadzony przez studentów School of Form. Ich zadaniem było wykonanie naczyń z płynnej porcelany w taki sposób, by zakwestionować niezmienną od 200 lat metodę ich wytwarzania.
Wystawa polskiego dizajnu w Instytucie Polskim w Wiedniu
Wystawa polskiego dizajnu w Instytucie Polskim w WiedniuŹródło: Instytut Polski w Wiedniu

Co się wydarzy, kiedy połączymy kilka dobrze znanych procesów, materiałów i narzędzi inaczej niż dotychczas? Po pierwsze: proces przemysłowego wytwarzania porcelany. Po drugie: praca rąk. Po trzecie: materiał. Po czwarte: robot Kuka. Ich zadanie polegało na połączeniu wymienionych elementów w sekwencje prowadzące do powstania naczyń z ceramiki. Celem tych wszystkich zabiegów było wykonanie miski z płynnej porcelany. Poprzez ingerencję w tworzywo i sposób jego formowania studenci osiągnęli zdumiewające rezultaty.

- To dla nas ogromny zaszczyt. Bardzo się cieszę, że także w tym roku mogliśmy po raz kolejny współpracować z Instytutem Polskim, który od lat jest ważną częścią festiwalu Vienna Design Week. Wystawy prezentujące polski dizajn, jak również młodych twórców i ich uczelnie są co roku bardzo mocnym punktem podczas Vienna Design Week - zaznaczył Gabriel Roland, dyrektor festiwalu wiedeńskiego tygodnia dizajnu.

Otwarcie wystawy poprzedziła prezentacja School of Form i rozmowa na temat filozofii i metod pracy. Uczelnię zaprezentowali mgr Arkadiusz Szwed, wykładowca i projektant oraz Sara Boś, absolwentka szkoły i obecna wykładowczyni.

- School of Form to jedna z najciekawszych szkół projektowania w Europie. Cieszę się, że możemy dziś ją Państwu przedstawić - powiedziała Monika Szmigiel-Turlej, dyrektor Instytutu Polskiego.

- Studia na tej uczelni to przygoda nie tylko dla studentów, ale i dla wykładowców. Wszyscy uczą się od siebie nawzajem, ale też wyciągają wnioski z obserwacji wolnego rynku - powiedział Arkadiusz Szwed, który w zeszłym roku był również kuratorem wystawy "Ludzie z fabryki porcelany" w Instytucie Polskim w Wiedniu, prezentowanej podczas ubiegłorocznej Vienna Design Week.  

Polscy projektanci i projektantki odnoszą sukcesy za granicą, wystawy designu cieszą się wielką popularnością, oryginalne projekty trafiają do produkcji i przestrzeni publicznej. Instytut Polski od wielu lat regularnie prezentuje najnowsze trendy w polskim dizajnie podczas wiedeńskiego festiwalu, co daje polskiemu wzornictwu stale miejsce w programie Vienna Design Week.


Materiały prasowe Instytutu Polskiego w Wiedniu

"Nie wolno nam okazywać zmęczenia wojną na Ukrainie". Andrzej Duda przemawiał podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

21.09.2022 10:30
Nie wolno nam okazywać zmęczenia wojną na Ukrainie, której globalnym skutkiem jest kryzys żywnościowy oraz widmo głodu - mówił podczas debaty generalnej 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda. Podkreślał konieczność pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności.

Szewczenko i Lewandowski przekazali światu wiadomość. "Piłkarze nie są wyjątkiem"

21.09.2022 11:31
Do wyjątkowego spotkania i symbolicznej sceny doszło na płycie PGE Narodowego w Warszawie, gdzie spotkali się Andrij Szewczenko i Robert Lewandowski. - W Ukrainie umierają cywile, umierają dzieci. To wszystko dla mnie jest bardzo trudne - mówił były znakomity piłkarz i zdobywca Złotej Piłki, przekazując opaskę z flagą Ukrainy kapitanowi reprezentacji Polski, by ten zabrał ją na zbliżające się mistrzostwa świata w Katarze.