Redakcja Polska

Spotkanie z ukraińską literaturą w Łazienkach Królewskich

06.10.2022 14:04
Przed nami 11. edycja spaceru literackiego „Czytamy gdzie indziej”. Tegoroczny projekt jest w całości dedykowany kulturze ukraińskiej - autorom bardziej i mniej znanym polskiej publiczności.  
Audio
  • Rozmowa z Martą Wójcicką, inicjatorką projektu "Czytamy gdzie indziej" [posłuchaj]
Marta Wójcicka, inicjatorka projektu Czytamy gdzie indziej
Marta Wójcicka, inicjatorka projektu "Czytamy gdzie indziej"Foto: Maria Wieczorkiewicz/PRdZ

Już w najbliższą niedzielę 9 października w Łazienkach Królewskich w Warszawie aktorzy teatralni - Agata Góral, Wiktoria Gorodeckaja, Magdalena Warzecha, Janusz R. Nowicki, Andrzej Mastalerz, Małgorzata Rydzyńska i  Łukasz Lewandowski - przeczytają fragmenty książek, które po 24 lutego okazały się ważnym zapisem doświadczeń wojny. W programie m.in. pisany w cieniu wojny w Donbasie „Babi Jar” Marianny Kijowskiej, brawurowe „Rekreacje” Jurija Andruchowycza o końcu komunizmu, „Lodowata Karuzela” Ołeha Polakowa i „Żurawniccy” Oksany Zabużko.

Siedem czytań można będzie usłyszeć w zabytkowych wnętrzach Łazienek Królewskich - Białym Domu, Oranżerii, Pałacu na Wyspie i Stajniach Kubickiego. Kuratorką projektu jest Beata Stasińska, a opiekunem artystycznym Igor Gorzkowski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

W Polskim Radiu dla Zagranicy, na spacer literacki  „Czytamy gdzie indziej”, zaprasza Marta Wójcicka, inicjatorka tego projektu, prezeska Stowarzyszenia Studio Teatralne Koło, animatorka kultury.​ Rozmawia z nią Maria Wieczorkiewicz.


 

„Artyści’44” – nowa książka o Powstaniu Warszawskim

30.07.2022 16:37
Irena Kwiatkowska, Jeremi Przybora, Stefan Kisielewski, Danuta Szaflarska, Mieczysław Fogg lub Władysław Szpilman – tych artystów łączył udział w Powstaniu.

„W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki". Ważna publikacja PAN

12.08.2022 15:24
Niezwykłą książkę, przedstawiającą 20 wybitnych badaczek i badaczy związanych z Polską, wydała z okazji swojego 70-lecia Polska Akademia Nauk. Każdej z postaci towarzyszy esej napisany przez współczesne pisarki lub pisarzy, m.in. Stefana Chwina, Macieja Hena, Weroniki Murek, Ignacego Karpowicza czy Joannę Bator.

W Krakowie rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”

29.08.2022 10:00
15 teatrów z Ukrainy, a także Polski i Węgier prezentuje swoje spektakle podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Teatru Ukraińskiego “Wschód-Zachód”, który będzie trwał od niedzieli do 5 września w Krakowie. Tegoroczne motto festiwalu brzmi: „Zdejmując maski”.