Redakcja Polska

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

03.11.2022 11:05
W domu w Ostrowi Mazowieckiej należącym do Marii Pileckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, a także wojennym i powojennym losom jego rodziny. W uroczystości oprócz najbliższej rodziny bohatera wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.
Audio
  • Muzeum będzie przypominać o wzorcu polskiego patriotyzmu. Tak o otworzonym w Ostrowi Mazowieckiej Muzeum Domu Rodziny Pileckich mówi siostrzeniec rotmistrza Witolda Pileckiego. Materiał Mariusza Pieśniewskiego [IAR)
  • W domu w Ostrowi Mazowieckiej należącym do Marii Pileckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej
Muzeum - Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej PAP/Radek Pietruszka

W przemówieniu Andrzej Duda podkreślał, że Witold Pilecki był wybitną postacią. - Symbolem Polaka przez wielkie "P", symbolem żołnierza przez wielkie "Ż", symbolem człowiek przez wielkie "C", ale był zarazem postacią stąpającą po ziemi, o to wszystko chodzi właśnie w tym wielkim dziele - podkreślił Andrzej Duda.


Posłuchaj
04:55 Muzeum Pileckiego.mp3 W domu w Ostrowi Mazowieckiej należącym do Marii Pileckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Relacja Katarzyny Semaan [posłuchaj]

 


Fot.: PAP/Radek Pietruszka Fot.: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent powiedział też, że dom rodziny Pileckich to symbol wychowania całego pokolenia, z którego wyrośli Kolumbowie i Żołnierze Niezłomni. W wystąpieniu podkreślał znaczenie powstania nowej placówki muzealnej. - Ma służyć dalszemu wychowaniu, nie tylko dzieci i młodzieży, ale także nas dorosłych - jak mamy wychowywać swoje dzieci, także po to, by Polska mogła trwać. Aby mogło trwać miejsce, gdzie jesteśmy obywatelami pierwszej kategorii, bo gospodarzami w swoim państwie i na własnej ziemi. To właśnie o to, do ostatniego tchnienia, walczył rotmistrz Witold Pilecki. To właśnie rozumiejąc to znakomicie jego żona i jego dzieci przetrwały to wszystko" - zaznaczył Andzej Duda.

W wystąpieniu Andrzej Duda nawiązał także do dwóch innych placówek - Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz warszawskiego Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. - Te właśnie trzy placówki pokazują drogę życia patriotów, pokazują drogę życia polskich żołnierzy, ale zarazem przez pokazanie w ten sposób ukazują one również rzecz niezwykle istotną dla wszystkich tych, których mają na przyszłość edukować poprzez to, co w nich udokumentowane i pokazane. Mianowicie, że byli to także i zwykli ludzie po tej ziemi stąpający, którzy się urodzili, wychowali, chodzili do szkoły, mieli rodziców, którym pomagali, rodziców, którzy im wychowywali, ukształtowali - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podkreślał, że rodzina Pileckich, jak wiele innych polskich rodzin, wykazała się odwagą i wytrwałością w dążeniu do budowy wolnej Polski. - Nikt z nas nie ma wątpliwości, że nie byłoby dzisiaj wolnej, suwerennej, niepodległej, odrodzonej Polski, gdyby nie Witold Pilecki, gdyby nie Maria Pilecka. Gdyby nie te rodziny właśnie w tym szerokim, symbolicznym tego słowa znaczeniu. Gdyby nie ci bohaterowie - ich walka, odwaga, męstwo, cierpienie, patriotyzm i absolutna nieugiętość w dążeniu do celu. Tym celem zawsze była suwerenna, niepodległa Polska - podkreślił Andrzej Duda.

Andrzej Pilecki: wreszcie mogłem oddać cześć matce

Syn rotmistrza Witolda Pileckiego - Andrzej Pilecki nie krył wzruszenia po otwarciu Muzeum - Dom Rodziny Pileckich. Jak powiedział IAR, jest to dla niego szczególne miejsce. - Wreszcie mogłem oddać cześć matce, to było moim głównym celem. Ojciec to sobie da radę w całym świecie - w Sydney, czy Melbourne, czy Sapporo, a mamy nikt nie widzi. Mama naprawdę była bohaterką, refleks miała, super była, gdyby nie mamy refleks, to byłby na Syberii - podkreślił syn rotmistrza Witolda Pileckiego.

Andrzej Pilecki przekazał Muzeum ważną rodzinną pamiątkę. Zwrócił uwagę między innymi na na unowocześnienie placówki. - Widzę, że tam jest telefon, można zobaczyć, coś tam nacisnąć. Jestem zadowolony bardzo, dałem pieczęć rodową - jest wyjątkowa na pewno - podkreślił Andrzej Pilecki.

Jarosław Sellin: takim osobom należą się muzea

Wiceminister kultury Jarosław Sellin powiedział, że rotmistrz Witold Pilecki był jednym z najwybitniejszych Polaków. Jak podkreślił w rozmowie z reporterami IAR, dotąd nie było takiej placówki muzealnej. - Takim osobom należą się muzea. Tak jak otworzyliśmy muzeum Janowi Pawłowi II, który jest uważany przez Polaków za najwybitniejszą postać tysiąclecia naszych dziejów, jak otworzyliśmy muzeum w Sulejówku Józefowi Piłsudskiemu, który w tym rankingu zajmuje 2. pozycję, tak i Witoldowi Pileckiemu należy się muzeum - indywidualna opowieść o nim - zwrócił uwagę wiceszef resortu kultury.


Fot.: PAP/Radek Pietruszka Fot.: PAP/Radek Pietruszka

Muzeum Dom Rodziny Pileckich

Muzeum Dom Rodziny Pileckich jest poświęcone zarówno postaci Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia Auschwitz i bohatera walki z komunizmem i nazizmem, jak i jego żonie Marii. Historię rodziny opowiadają też dzieci Pileckich - Zofia i Andrzej. Miejce całościowo ukazuje postać rotmistrza Witolda Pileckiego -nie tylko żołnierza, ale i harcerza, ziemianina, męża i ojca, a także pozwala na poznanie losów jego żony i dzieci. W budynku rodzinnego domu rotmistrza Witolda Pileckiego można oglądać wystawę na temat jego rodzinnego życia, ale też konspiracyjnej działalności, misji w obozie Auschwitz i antykomunistycznego oporu. Muzeum opowiada też historię ziemi ostrowskiej i północno-wschodniego Mazowsza. Jedną z czarnych kart najnowszych dziejów Ostrowi Mazowieckiej jest niemiecka zbrodnia na Żydach 11 listopada 1939 roku. Muzeum będzie można odwiedzać od jutra.

Placówka mieści się w domu wybudowanym w 1901 roku przez ojca Marii Pileckiej z domu Ostrowskiej dla rodziny Ostrowskich. Utworzono ją dzięki staraniom miejscowego samorządów przy współpracy z resortem kultury i dziedzictwa narodowego oraz wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Pod względem prawnym instytucja rozpoczęła działalność pod koniec 2016 roku. Przez następne lata budynek przy ulicy Warszawskiej 4 był przekształcany w placówkę muzealną.


Fot.: PAP/Radek Pietruszka Fot.: PAP/Radek Pietruszka

PAP/dad

Rosja zapowiada powrót do porozumienia o eksporcie zboża przez Morze Czarne

02.11.2022 15:39
Rosja zapowiedziała, że wznowi swój udział w porozumieniu o eksporcie zboża przez Morze Czarne. Władze w Moskwie oświadczyły, że otrzymały od Kijowa gwarancje dotyczące demilitaryzacji korytarza zbożowego.

Prezydent Mołdawii: za protestami w Kiszyniowie stoją rosyjskie służby. To wojna hybrydowa

02.11.2022 16:25
Jak powiedziała Maia Sandu, Moskwa wykorzystuje swoje służby oraz członków prorosyjskich partii działających w Mołdawii do manifestacji, w czasie których "ludzie wyrażają swoje niezadowolenie z powodu podwyżek".

Rosja znacznie wyczerpała zapasy uzbrojenia i nie może szybko ich uzupełnić. Jest nowy raport

03.11.2022 09:56
Rosja podczas wojny na Ukrainie znacznie wyczerpała swoje zapasy uzbrojenia i nie jest w stanie szybko ich uzupełnić i prawdopodobnie dlatego negocjowała dostawy z Iranem i Koreą Północną - pisze amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).