Redakcja Polska

"Mity wojny. Na krawędzi zagłady". Gra fabularna przybliżająca realia okupowanej Polski

21.12.2022 13:40
Dodatek do gry RPG z cyklu "Zew Cthulhu" łączy tradycję literatury grozy z tragiczną polską historią, pozwalając graczom wcielić się w konspiratorów.
Audio
  • Adam Wieczorek o grze fabularnej "Mity Wojny. Na krawędzi zagłady". Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Fragment okładki podręcznika Mity wojny. Na krawędzi zagłady
Fragment okładki podręcznika "Mity wojny. Na krawędzi zagłady"źr. wydawnictwo Black Monk

"Mity wojny" to opowieść o konspiratorach – cywilach, partyzantach, żołnierzach – którzy powoli odkrywają straszliwą prawdę na temat rzeczywistości: poza okrutną, wyniszczającą wojną, w Polsce i na całym świecie działają także inne, mroczniejsze siły.

Autorzy podręcznika RPG zapraszają graczy, by stanęli do walki na dwóch frontach - tym wojennym, znanym ze stron książek historycznych, i nadnaturalnym, mającym swój rodowód w mitologii Cthulhu, wywodzącej się z opowiadań klasyka grozy Howarda Phillipsa Lovecrafta.

"Mity wojny. Na krawędzi zagłady" to między innymi konsultowany z historykami opis rzeczywistości II wojny światowej oraz okupacyjnych realiów w Polsce. To także mity Chtulhu, profile postaci czy elementy wyposażenia dostosowane do polskich uwarunkowań, gotowe do rozegrania scenariusze i oprawa stylizowana na opracowania historyczne.

Z Adamem Wieczorkiem, koordynatorem projektu, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. Łukasz Borowicz odebrał nagrodę w kategorii "Muzyka"

06.12.2022 16:02
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział po gali, że polska kultura ma wspaniałych twórców, co pokazują Nagrody Mediów Publicznych.

"Jednego serca. (Kon)teksty polskiego romantyzmu". Unikatowy projekt Polskiego Radia i Ministerstwa Kultury

07.12.2022 13:11
Projekt muzyczny, stanowiący zwieńczenie obchodów Roku Romantyzmu Polskiego, łączy teksty polskich poetów romantycznych z aranżacjami lub muzyką Jana Stokłosy.

10 lat obecności Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej

09.12.2022 18:34
Rok 2022 to szczególny czas dla polskiego sektora kosmicznego. Mija bowiem 10 lat członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej. W tym czasie polskim podmiotom udało się uzyskać kontrakty w ESA na kwotę ponad 140 mln euro. Ponad 300 z nich na co dzień współpracuje z ESA, w tym 150 bierze bezpośredni udział w projektach kosmicznych.