Redakcja Polska

Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. Łukasz Borowicz odebrał nagrodę w kategorii "Muzyka"

06.12.2022 16:02
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański powiedział po gali, że polska kultura ma wspaniałych twórców, co pokazują Nagrody Mediów Publicznych.
Audio
  • Wręczono Nagrody Mediów Publicznych. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Nagrody Mediów Publicznych 2022 wręczono 5 grudnia w siedzibie TVP
Nagrody Mediów Publicznych 2022 wręczono 5 grudnia w siedzibie TVPPAP/Marcin Obara

Dyrygent Łukasz Borowicz odebrał nagrodę w kategorii "Muzyka", której fundatorem jest Polskie Radio. Statuetka w kategorii "Słowo", przyznawana przez PAP, trafiła do socjologa profesora Andrzeja Zybertowicza. Statuetka w kategorii "Obraz", ufundowana przez TVP, powędrowała do reżyserki i scenarzystki Marii Dłużewskiej. Statuetką w kategorii "Idea", przyznawaną przez prezesów 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, uhonorowano poetę, pieśniarza i kompozytora Leszka Długosza.

Krzysztof Czabański, powiedział że media publiczne prezentują dokonania artystów szerszej publiczności, a dzięki temu mogą też przedstawiać interesującą ofertę swoim odbiorcom. Dotyczy to także wartości, którym twórcy są wierni w swojej twórczości - zaznaczył przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Krzysztof Czabański podkreślał znaczenie nagród oraz misję mediów publicznych w obszarze popularyzacji polskiej kultury. Dodał, że jest to również forma mecenatu, bo nagrody, nominacje oraz udostępnianie mediów publicznych twórcom ma również wymiar materialny, między innym poprzez tantiemy i opłaty za dzieła.

Nagrodzony w kategorii "Muzyka" dyrygent Łukasz Borowicz jest nieocenionym promotorem polskiej muzyki. Jego dyskografia liczy ponad 100 albumów. Tylko dla Polskiego Radia zarejestrował prawie 800 utworów - zauważyła prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Dodała, że prowadzi audycje na antenach Polskiego Radia oraz jest blisko związany z radiową orkiestrą.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreślała, że muzyka i talent Łukasza Borowicza są znane słuchaczom Polskiego Radia, ponieważ jego twórczość jest prezentowana na radiowych antenach. Agnieszka Kamińska podkreśla, że ogromny muzyczny talent artysty daje słuchaczom wielką radość. To - jak dodała prezes Polskiego Radia - wkład Łukasza Borowicza w rozwój muzyki i propagowanie misji Polskiego Radia.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska przypomniała, że w skład kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii "Muzyka" weszły wybitne postaci świata kultury - Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański. "To są wspaniałe nazwiska, które same sobą prezentują markę najwyższej klasy kultury" - podkreśliła prezes Polskiego Radia.

Nagrodzony w kategorii "Muzyka" dyrygent Łukasz Borowicz, odbierając nagrodę, dziękował Polskiemu Radiu i muzykom, z którymi współpracował. Bez nich - jak podkreślał - nie byłoby wielu wspaniałych nagrań. Dyrygent podkreślał, że czuje się mocno związany z Polskim Radiem. "Ogromnie dziękuję całemu Polskiemu Radiu, z którym to Polskim Radiem czuję się od lat związany" - powiedział Łukasz Borowicz.

Nagrodzony w kategorii "Idea" poeta, pieśniarz i kompozytor Leszek Długosz nie mógł osobiście odebrać nagrody. W przesłanym filmie powiedział, że już od lat 60. ubiegłego wieku występuje w mediach w różnych rolach. Podkreślał, że z polską kulturą przez lata docierał do Polonii, podróżując po całym świecie.

Nagrodzony w kategorii "Słowo" profesor Andrzej Zybertowicz podziękował za docenienie. Zaznaczył, że niepojęte jest dla niego to, jak mógł w swojej kategorii wygrać rywalizację z również nominowanym Ernestem Bryllem. "Bardzo dziękuję" - dodał. Kapituła stwierdziła, że socjolog stał się w ostatnich latach autorem wielu ważnych słów, celnych spostrzeżeń, istotnych diagnoz - zarówno napisanych, jak i wypowiedzianych.

Nagrodzona w kategorii "Obraz" reżyserka i scenarzystka Maria Dłużewska, odbierając statuetkę, powiedziała, że nagroda należy się bohaterom jej filmów, bez których obrazy te - jak zauważyła - by nie powstały. Podkreśliła, że miała szczęście i zaszczyt pracować z najlepszymi, najmądrzejszymi i najbardziej dotkniętymi przez los osobami. Dodała, że szczególnie dotyczy to lat 2010-15.

Pierwszy raz nagrody Mediów Publicznych wręczono w 2008 roku, a w 2019, z inicjatywy Krzysztofa Czabańskiego, przewodniczącego Rady Mediów Narodowych, przywrócono ich przyznawanie.

Retransmisja gali, podczas której przyznano Nagrody Mediów Publicznych - w środę, 7 grudnia o 21.00 na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

IAR/PP

Założyciele Fundacji "Dziecko i Rodzina" laureatami Nagrody Prezydenta RP "Dla Dobra Wspólnego"

30.11.2022 17:30
Agnieszka i Tomasz Polkowscy przy współpracy z łódzkimi władzami samorządowymi zapewnili warunki do życia dla niemal setki dzieci z ukraińskich domów dziecka, które przyjechały do nas na początku wojny.   

Tradycje flisackie wpisane na listę UNESCO

01.12.2022 14:51
Tradycje flisackie zostały wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Wniosek o wpis wiekowej tradycji spławu towarów rzekami złożyło do UNESCO w marcu 2021 r. 6 państw - Polska, Austria, Czechy, Niemcy, Łotwa i Hiszpania.

Dom aukcyjny Grisebach wstrzymuje sprzedaż skradzionego w Polsce obrazu Kandinskiego. Będzie dodatkowa kontrola

03.12.2022 09:17
Wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Grisebach akwarela Wassilego Kandinskiego, skradziona w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie, została sprzedana w czwartek w Berlinie za kwotę 310 tys. euro.

Wystawa prac Magdaleny Abakanowicz na Zamku Królewskim w Warszawie

05.12.2022 12:40
Ekspozycja "Abakanowicz. Konfrontacje" wybitnej polskiej artystki została otwarta w historycznych murach Biblioteki Królewskiej. Prace wybrano według klucza, jakim jest kontekst toczącej się wojny na Ukrainie.