Redakcja Polska

Powstał film o Zygmuncie Łakocińskim, który zebrał zeznania ocalałych z niemieckich obozów koncentracyjnych

28.01.2023 10:00
Uznani szwedzcy filmowcy zrealizowali dokument o Zygmuncie Łakocińskim (1905-1987), który wraz ze współpracownikami zebrał ponad 500 unikalnych zeznań ocalałych z niemieckich obozów koncentracyjnych.
Auschwitz-Birkenau. Niemcy założyli obóz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków
Auschwitz-Birkenau. Niemcy założyli obóz w 1940 roku, aby więzić w nim Polakówshutterstock/Liya_Blumesser

Film ma być rozpowszechniany m.in. w szkołach oraz muzeach. "Dokument to relacja pokazująca powstanie archiwum Łakocińskiego, inicjatywę możliwą dzięki niewielkiej grupie osób, kierujących się przekonaniem, że nie wolno zapominać, milczeć ani odwracać wzroku" - oświadczyła Ebba Fischer ze szwedzkiej fundacji Crafoord, która sfinansowała produkcję filmu.

Dr Zygmunt Łakociński podczas II wojny światowej był lektorem języka polskiego na Uniwersytecie w Lund na południu Szwecji. Gdy pod koniec wojny do Malmoe w ramach akcji tzw. białych autobusów szwedzkiego Czerwonego Krzyża przybyła na leczenie grupa byłych więźniów obozów koncentracyjnych, Polak pomagał urzędnikom jako tłumacz, gdyż wielu przybyłych mówiła po polsku. Wówczas Łakociński wpadł na pomysł spisywania obozowych relacji, zapalając do tworzenia archiwum innych Polaków.

Premiera filmu zatytułowanego "LAKOCINSKI’S 9: Documenting the Unspeakable" autorstwa Magnusa Gerttena, Caroline Troedsson oraz Sebastiana Claessona odbyła się 19 stycznia w Lund. W zbiorach tamtejszej Biblioteki Uniwersyteckiej przechowywane jest archiwum Łakocińskiego znane jako Polski Instytut Źródłowy, a w Szwecji nazywane archiwum Ravensbruck, od nazwy niemieckiego obozu.

Twórcy filmu dotarli do autorów obozowych świadectw mieszkających dziś w Izraelu, Polsce i Szwecji. Podczas debaty towarzyszącej projekcji dokumentu autorzy wyrazili przekonanie, że ich dzieło przyczyni się do edukacji przyszłych pokoleń na temat okrucieństw II wojny światowej. Na pokazie filmu obecna była Jadwiga Kurowska, córka Bożysława Kurowskiego, jednego z najaktywniejszych członków zespołu Łakocińskiego. 

Wśród gości byli ambasador RP w Sztokholmie Joanna Hofman oraz dyrektor Instytutu Polskiego Paweł Ruszkiewicz. Dyplomaci złożyli również kwiaty na cmentarzu w Lund na grobach byłych więźniów obozów.

Według historyków z dzisiejszej perspektywy spisane w Szwecji wspomnienia obozowe mają szczególne znaczenie: zostały uwiecznione w krótkim czasie po opuszczeniu przez więźniów obozów, gdy mieli oni dobrą pamięć, ponadto wielu z nich wkrótce po przybyciu zmarło na skutek chorób i wycieńczenia.

Zbiory Polskiego Instytutu Źródłowego w Lund, wśród których oprócz obozowych wspomnień są zdjęcia, rysunki i plany obozów, a także osobiste pamiątki, od 2017 roku są zdigitalizowane i dostępne w internecie pod adresem: http://www.ub.lu.se/witnessing-genocide.


PAP/ks

Włoska gazeta pisze o "polskim obozie koncentracyjnym". Jest reakcja wiceszefa MSZ

24.01.2023 12:04
Wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński powiedział, że nazywanie niemieckich obozów koncentracyjnych polskimi wynika z nieświadomości zachodnich dziennikarzy, zbyt małej promocji Polski i braku wiedzy o historii. W ten sposób skomentował artykuł miejscowych włoskich mediów, które w odniesieniu do niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz użyły określenia "polski obóz".

"Świat wciąż wymaga naprawy". 78. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

27.01.2023 12:58
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie w związku z 78. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau podkreśla, że dziś, wiele lat po tamtej zbrodni świat "wciąż wymaga naprawy oraz stałego zaangażowania w obronę takich wartości, jak pokój, prawda i wolność od nienawiści".

Uroczystości 78. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. W obchodach uczestniczyli m.in. byli więźniowie

27.01.2023 16:00
Wspólna modlitwa Żydów i chrześcijan oraz złożenie zniczy przy ruinach krematorium IV w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau to ostatni akord głównej uroczystości 78. rocznicy jego wyzwolenia Auschwitz.