Redakcja Polska

Polski ORP Grom trafił na morza gry "World of Warships"

07.07.2023 18:48
Polski niszczyciel nie przetrwał wojny - został zatopiony w 1940 roku pod Narwikiem. Teraz z historyczną konstrukcją mogą się zapoznać fani gier sieciowych z całego świata.
Audio
  • Polski okręt ORP Grom trafił na morza gry World of Warships. Z Konradem Rawińskim z Wargamingu rozmawiał Przemysław Pawełek [POSŁUCHAJ]
Model ORP Grom ze świata World of Warships
Model ORP Grom ze świata "World of Warships"Materiały udostępnione przez Wargaming

Wargaming, twórcy i wydawcy wiodącej gry o bitwach okrętów "World of Warships" poinformowali o najnowszej aktualizacji gry bogatej w zawartość dla polskich graczy.

W najnowszej aktualizacji 12.5 udostępniono kolejny, historyczny polski okręt ORP Grom oraz bazujący na projektach Gdańsk.

Grom wszedł do służby w 1937 i był jednym z najsilniejszych niszczycieli swojego okresu. Ochraniał i eskortował konwoje na wodach Wysp Brytyjskich i Morzu Północnym. Służył m.in. w kampanii norweskiej. Został zatopiony w walce w maju 1940. Od teraz gracze "World of Warships" będą mogli oglądać jego wiernie oddany model 3D, dowiedzieć się o nim więcej oraz oczywiście poprowadzić ten historyczny okręt do boju. W grze debiutuje na jako niszczyciel VII poziomu i dostępny jest we wczesnym dostępie.

Drugą jednostką jest Gdańsk, który to bazuje na różnych projektach polskich inżynierów z lat 30. Były one rozważane jako warianty do produkcji, ale ostatecznie projekty te nie zostały zrealizowane. Gracze dowodząc Gdańskiem gracze będą mogli zapoznać się z kierunkiem rodzimej myśli inżynieryjnej okresu międzywojennego.

Do świata "World of Warships" dołączył także znany aktor Michał Milowicz. Pojawił się on w grze jako polski kapitan okrętów. Na potrzeby współpracy poza wizerunkiem aktora, zostało nagranych ponad 200 komend głosowych z jego udziałem. 

Z Konradem Rawińskim z Wargamingu rozmawiał Przemysław Pawełek.

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia pracuje nad rakietą suborbitalną

26.06.2023 18:10
Pod koniec tego roku mają rozpocząć zaawansowane testy, a jeśli się udadzą, to w roku 2024 rakieta wzniesie się na poziom linii Karmana, czyli na 100 kilometrów.

102 lata temu zakończyło się III powstanie śląskie

05.07.2023 14:39
Podobnie jak dwa poprzednie zrywy, miało na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku, a jego skutkiem był nowy podział Śląska - Polska otrzymała jedną trzecią spornego obszaru.

79 lat temu rozpoczęła się operacja Armii Krajowej "Ostra Brama"

07.07.2023 18:30
Jej celem było samodzielne oswobodzenie Wilna z rąk okupanta niemieckiego, zanim zrobi to Armia Czerwona. Gdyby plan operacji "Ostra Brama" udało się zrealizować, polskie wojsko mogłoby przyjąć rolę gospodarza wobec nacierających sowietów i tym samym zaakcentować swoje prawo do przejętych ziem.