Redakcja Polska

Program Odbudowy Zabytków. Będzie więcej pieniędzy na renowację zabytków

17.07.2023 17:00
Premier Mateusz Morawiecki wraz z szefem resortu kultury prof. Piotrem Glińskim ogłosili w piątek wyniki pierwszego etapu Programu Odbudowy Zabytków; w skali kraju to ponad 2,5 mld zł na blisko 5 tysięcy projektów.
Audio
  • Więcej pieniędzy na zabytki dzięki Programowi Odbudowy Zabytków - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński
Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr GlińskiŹródło: Twitter/ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego @kultura_gov_pl

- Takich pieniędzy na zabytki w Polsce nigdy wcześniej nie było – tłumaczy minister kultury, a wtóruje mu szef polskiego rządu. - To program bez precedensu, dzięki któremu dojdzie do odnowienia setek tysięcy pałaców, dworków, kościołów, a także dworców kolejowych, budynków użyteczności publicznej, szkół czy szpitali – zapewnia premier Mateusz Morawiecki.

Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Z pomocy mogą skorzystać jednostki samorządu terytorialnego. Bezzwrotne rządowe wsparcie może zostać przeznaczone na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych dotyczących zabytków wpisanych do rejestru.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że zainteresowanie programem wśród samorządów było ogromne.

Kolejnym krokiem jest powołanie Narodowej Agencji Rewitalizacji Dziedzictwa, której zadaniem będzie zajmowanie się rewitalizacją dużych miast. Jak zapowiada minister Piotr Gliński, to będą kolejne miliardy zł, które będą  absorbowane zarówno z budżetu, jak i z rynku poprzez różne finansowe rozwiązania i mechanizmy po to, żeby polska kultura i zabytki zostały wsparte na odpowiednim poziomie. - Potrzeby są wielkie – tłumaczy szef resortu kultury. - Zabytki to jest tradycja, pamięć i piękno, a pamięć i piękno budują wspólnotę. To jest nam potrzebne jak woda. To jest także wielkie koło zamachowe dla gospodarki – dodaje minister kultury.


IAR/ep

 

Dzieła sztuki utracone podczas wojny. Piotr Gliński: ta dziejowa krzywda nie ulega przedawnieniu

11.09.2022 18:12
Wojenne straty dla polskiego dziedzictwa są odczuwalne aż do dzisiaj i Polska nigdy nie przestanie się starać ich odzyskać - pisze w niedzielę w "Chicago Tribune" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Jak podkreślił, Polska straciła niemal pół miliona dzieł sztuki.

Dziewięć nowych zabytków na liście Pomników Historii

03.02.2023 15:51
Do listy polskich Pomników Historii dołączyło 9 zabytkowych obiektów - klasztory, budynki sakralne, miejsca związane z polską historią. Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe wręczył prezydent Andrzej Duda.

Skradziony „Portret młodej kobiety” Wilhelma Volkharta wraca do zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu

16.05.2023 11:26
Powstały w 1863 r. obraz dziewiętnastowiecznego niemieckiego malarza, specjalizującego się w przedstawieniach portretowych i historycznych, został skradziony ze zbiorów muzeum w 1994 r.